ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од боровинка бобинки

содржина

Јадењето овошје lingonberry има корисен ефект врз здравјето. Тоа ја задржува сите корисни својства за цела година, ако е соодветно да се подготви и да се чуваат во соодветни услови за тоа. Плодовите на ова чудо растенијата се корисни за сите. Таа расте само во зимзелени шуми, се берат од септември до ноември. Тоа е најдобро да се чуваат во форма на Бери тинктура. Да излезе со многу висок квалитет и вкусни инфузија на малини, треба правилно да одберете и да се подготви овошје за нивната понатамошна подготовка, како и ги собереш добар рецепт.

Избор и обука на овошје малини за инфузија

Во време на жетвата, или ако плодовите треба да се средиме веќе дома, треба да се обрне малини во рацетевнимание на квалитетот на самите плодови. Тие треба да се tselenkie подобро да не dospevshie отколку обратно. По извршениот увид, треба да се темелно да ја исплакнете со вода за да се отстранат сите непотребни гранки и промовираат. Следно, се стави во еден слој на крпа или крпа за да овошје може целосно да се исуши. По завршувањето на овие едноставни манипулации на подготовка на суровини, можете слободно да продолжи со производство на лековити пијалаци, џем или други добрите.

Што дополнителни состојки може да се комбинираат со боровинки за инфузија

Во зависност од она што ќе се користи за да се подготви комбинација водителка и компатибилноста на одредени производи со овој Бери. Шеќерот е многу добро прилагодени за инфузија брусница пијалаци, па дури и подобро ќе биде заменет со мед. Водка, алкохол, коњак е исто така погоден за подготовка на пијалаци, како и додавање на збир на различни зачини по вкус. Lingonberry е совршено во комбинација со други плодови, како боровинки. Сето тоа зависи од она што ќе биде рецепт за која цел и за тоа како ќе се направи вкусот ова чудо на дрога.

Рецепти инфузии со бобинки малиниСо цел да се подготви мека и оригинален рецепт од тинктура ќе ви треба:

  • 0,5 л ракија;
  • малини - 250 g;
  • за мед - 25-50 g

За да се направи тоа, вие не треба да се биде професионален готвач, таа се подготвува многу едноставна. Ние мора да ги преземе лупено овошје, лисја, се заспие во пригоден тегла да додадете мед и potoloch целата маса, со цел да се потенцира на сок и се меша со мед. Потоа целата смеса и се прелива ракија инсистирајќи lingonberry бобинкицврсто затворете го капакот. Да кисна пијат треба да биде во темна соба 15 или 20 дена.

По истекот на инфузија, не заборавајте да се исцеди на готовиот производ, се прелива во шише и затворете го горниот капак. Подобро да ги во фрижидер. Ова брусница тинктура е корисно да се пие, не само како лек, но не се срами да поднесе драг гостин како деликатес, и тој ќе го цениме оригиналниот рецепт на пијалок. Сепак, не секој таков пијалок се однесува на силна.Постои рецепт за правење корисни и дозволено за деца и вкусен ликер без алкохол производи. Да подготви таков дрога ќе треба:

  • 1 кг чиста боровинки;
  • 400 ml на вода;
  • Шеќер - 300 g;
  • кора од лимон.

Можете да додадете различни зачини по вкус. Самиот процес е исто така многу едноставно. Во секое погодно сад за да се пополни плодови и се прелива шеќерен сируп. Да се ​​подготви, ќе треба да се вари вода, додадете шеќер и лимон кора од лимон. Како резултат на мешавина капакот и фрижидер. Овој дом cowberry тинктура е погодна за сите членови на семејството, може да се земе како лек за спречување на вирусни заболувања.

Методи за готвење алкохолат lingonberry лист и нејзината примена

Немањето овошје за тинктура во рака, тоа е можно да се подготви саканата пијалок во домот на
остава малиниlingonberry лисја. Тоа ќе биде не помалку корисни од оној кој инсистира на бобинки. Собирање и берење на листовите е подобро да се започне уште пред грмушки ќе вроди со плод. Но, ако овој период ќе имаат положено, можете да направите берење на листовите и бобинки во есен по жетвата.

Овој дом cowberry тинктура подготвени само за алкохолот. Својот тек се времетраењето на кои се утврдува според степенот на тежината на болеста, во просек од еден до три месеци. Таквите пијалок алкохол пиење во третман на хипертензија, ревматски болки, таложење на соли, ревматизам, гихт. Брусница ликер од лисја земени како антисептик, антибактериски и рана-лекување агент.

За да се подготви овој рецепт дрвени предмети тинктури треба 300 милиграми алкохол и 3 лажици суви лисја. Пред тие да додадете алкохол, не е потребно да се мијат и се исушат листовите се шират во еден слој некаде на суво и топло место. Пијалокот ќе биде подготвен по 14 дена. После тоа, тоа треба да се истури во шише на темно стакло и цврсто затворете го капакот. Дозирањето зависи од болеста и на својата тежина. Тоа е подобро да се консултираат со специјалист.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од боровинки за алкохолТинктура од боровинки за алкохол
Рецепт тинктура на вотка малиниРецепт тинктура на вотка малини
Тинктура на малиниТинктура на малини
Рецепт брусница ликерРецепт брусница ликер
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Тинктура од малиниТинктура од малини
ТинктураТинктура
Тинктура од бисерите на бесмртноста - плодови малиниТинктура од бисерите на бесмртноста - плодови малини
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
» » Тинктура од боровинка бобинки