ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти инфузии на малини

дома инфузија на малини

Со можноста да се прекине Бери вкус и мирис на алкохол, домашна тинктури направени од боровинки се пијани лесно, но тоа е измамен леснотија, сила и понатаму останува висока. Ние гледаме на три од најдобрите рецепти на овие едноставни да се подготви пијалаци.

Можете да ги преземат свежи или замрзнати малини (внесе побрзо). Прво извлечен бобинки. Скапани, разгалена и мувлосана отфрлени. Тинктура од брусница марка вотка, етил алкохол, или светлина ракија. За секој алкохолен основа да се развие посебен рецепт. Без засладување ликер добиени многу кисело, за аматерски. Ви препорачувам да додадете свеж леќата или липа мед, ја омекнува префинет вкус. Шеќерот е исто така погоден, но работат полошо. Рок на употреба на пијалоци до 5 години.

Водка на малини

Класична технологија готвење брусница ликер, која е погодна за секој алкохолен база.

состојки:

  • Бобинки боровинки - 500 g;
  • вотка (пијалак алкохол 40-45%) - 1 литар;
  • шеќер (мед) - 30-100 грама.

рецепт:

1. Изброено плодови се мие, се суши на салфетка или вафли крпа, предавање на тркалање игла.

2. резултира Бери тежина додадете во тегла, да додадете на вотка, се промешува и затворете го капакот.

3. Префрлете го садот во темна топло место и оставете за 30-35 дена. Еднаш неделно, тресење.4. вирус преку cheesecloth брусница ликер, пулпа стискаш. За отстранување на заматеност може да се филтрира низ памучна волна. Додадете шеќер или мед по вкус (не е задолжително). Се промешува.

5. Се прелива во шишиња за складирање, запечатени. Тврдина 22-25%.
слика тинктура вотка малини

Алкохол на малини

Од претходниот олицетворение има висока јачина и толку силно црвена боја што се јагоди не се задави. Ова е повеќе од пијалок на човекот.

состојки:

  • lingonberry плодови - 1 кг;
  • алкохол (45-75%) - 1 литар;
  • мед (шеќер) - по вкус.


рецепт:

1. Мијат сушено овошје, да се пополни во банката, не им помогнам. Додадете алкохол, добро затворени.

2. Инсистираат 25-30 дена во темно место.

3. Потрошувачка на тинктура. Ако сакате, додадете мед или шеќер по вкус, се промешува.

4. Пред употреба, да отстои за 2-3 дена на ладно и темно место. Тврдина зависни од алкохол се користи за време на инфузија изгуби 3-5 степени.
слика малини тинктура за алкохол

lingonberry Коњак

Лесна инфузија со оригинални дабови белешки за непцето.

состојки:

  • коњак - 0,5 литри;
  • малини - 250 грама;
  • мед (шеќер) - 25-50 грама.

рецепт:

1. Бобинки се пополни тегла лесно го скрши дрвени тркалање игла.

2. Додадете ракија, се промешува, капакот.

3. Кисна за 15-20 дена во топла темно место.

4. филтрираат преку газа, нежно се притисне на пулпа.

5. резултат на инфузија да шише, запечатени. Тврдина - 20-24 степени.
слика боровинки на коњак

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од малиниТинктура од малини
Како да се направи брусница тинктура за алкохолКако да се направи брусница тинктура за алкохол
Рецепт тинктура на вотка малиниРецепт тинктура на вотка малини
Северна ликер брусница воткаСеверна ликер брусница вотка
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Најдобар рецепти брусница ликерНајдобар рецепти брусница ликер
» » Рецепти инфузии на малини