ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт тинктура на вотка малини

Пијте брусница има не само неверојатно убава боја, но, исто така, многу светла вкус. Покрај тоа, има повеќе маса корисни својства. Decoctions и инфузии на совршено се освежи и да ја задоволи својата жед дури и при високи температури. Lingonberry сок е корисно при покачени притисок и нервози. Алкохолните пијалоци од оваа Бери во умерени количини може да се администрира како тоник за нормализирање на метаболизмот.

слика рецепт
состојки:
  • Водка - 1 литар
  • Боровинки - 500 g
  • Шеќер - 3-4 лажици. l

Како да се подготви тинктура со вотка малини

Рецепт тинктура на вотка боровинки ќе поднесе жалба на сите љубители на светлина алкохолни пијалаци. Вкус ликер е многу мек, па можете да го пијат во својата чиста форма, без закуски.

го подготвува е многу едноставна - да се подготви состојките ќе потрае не повеќе од 10 минути. Пред да се подготви тинктура со вотка малини, зрели плодови и iterate преку и миење. На стакло вишокот течност, се свитка малини во сито и ставете ја на вафли крпа. Кога бобинки се исуши малку, пополни нивните тегли. Со лажица или tolkushkoy лесно се пасира, плодови и се прелива вотка.Боровинки се стави во тегли и се прелива вотка

Ако ви се допаѓа слатка пијалаци како што се ликери, можете да додадете шеќер веднаш. Но, ако само сакате сладок пијалок, тогаш треба шеќерот да се додаваат на веќе завршени тинктура.Празно тегла со капак и ставете го во темна ладно место за 1 месец. Повремено се тресат тегла да се измеша содржината.

Тинктура на вотка малини вирус и се прелива во утаителни

На готовиот тинктура ќе треба да се исцеди и се стави на ладно место за појаснување. Но, ако сакате, тоа ќе биде можно да се обиде веднаш. Ако одберете да ги додадете шеќер, по се протегаат, се стави во тинктура на шеќер, се меша добро и го постави за неколку дена на ладно место. Кога пијалок станува транспарентна, тоа може да се истури во мали шишиња за чување и да почне дегустација.

Тинктура на брусница вотка не е многу силна - до 25%, но пијат треба да биде многу внимателен. Пијалокот е многу мек и вкусен, но во големи количини може да игра свирепа шега со вас, а вие дури и не забележите колку се под дејство на алкохол.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од боровинки за алкохолТинктура од боровинки за алкохол
Тинктура од боровинка бобинкиТинктура од боровинка бобинки
Рецепти брусница вотка домаРецепти брусница вотка дома
Рецепт брусница ликерРецепт брусница ликер
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Шума тинктура на вотка боровинки наШума тинктура на вотка боровинки на
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Рецепт домашна брусница ликерРецепт домашна брусница ликер
» » Рецепт тинктура на вотка малини