ma.AlcoruGuru.ru

Подготовка на слад дома (јачмен и 'рж)

рецепт за домашна слад

Соодветна подготовка на слад - сложен процес, долг и тежок. Ако нема евтини жито, во повеќето случаи, тоа е полесно да се купи готов производ направен од страна на професионалци во куќата на слад, тогаш направете го тоа сами. Ентузијасти, кој одлучи да се обиде својата рака, јас предлагам да се испита постојано докажано рецепт и технологија за производство на слад во домот.

Теорија. Слад - никнува на житни зрна (јачмен, пченица, 'рж, итн), кои под дејство на ензими скроб се претвора во шеќер да се добие саканиот алкохол. Сува жито од витално значење е минимална, но навлегување на влага го активира ензимите кои иницираат процесот на раст и варење на скроб.

Во вистинскиот момент, растот престана, сушени, на germinated семето не беше време да се користи до целата снабдување со хранливи материи. Без него е невозможно да се направат такви слад алкохолни пијалаци како што се пиво, виски (бурбон) и жито пијалак.

За подготовка на слад само погодна целото жито со висока способност да 'ртат (90% или повеќе). Вие не може да се земе неодамна собрани јачмен и 'рж, како тие имаат овој процент е многу помал. Од стекнувањето мора да биде најмалку 2 месеци. Ако е можно, сите зрна треба да бидат со иста големина, тој ќе ја поедностави работата во иднина.

Важната улога од страна на квалитетот на водата, која треба многу. Погодно пролетта (на добро), филтрираат или одредена вода. При високи концентрации на хлор или тешки метали жито germinated многу слабо.

Да се ​​провери квалитетот на избрани зрна, се препорачува да се направи тест на издржливост. Тоа е доволно за да се впие семето во вода 100-200 и 2-3 дена за да видите колку никне. Ако еден сто деведесет и семиња germinated и повеќе, тоа значи дека на 'ртење е добро и може да се направи дома слад. Во спротивно, тоа е подобро да не се расипат жито, и го стави на другите корисници.

Рецепт слад ( 'рж и јачмен)

1. Чистење и дезинфекција. Во оваа фаза, да ги отстраните сите остатоци што го спречува ртење и убие патогени микроорганизми кои може да се користи храна.

Во голем сад или кофа пополни јачмен ( 'рж) со топла вода 35-40 ° C. слој на вода треба да се преклопуваат 5-6 см на жито. По 5 минути, се промешува содржината на сад, а потоа супернатантот се отстрани од површината на жито и остатоци. Потрошувачка на вода исплакнете.

Истурете житарици ладна вода 10-16 ° C, измешајте и оставете 60-80 минути. Потоа се отстранат остатоците од површината и мозоци. Истурете нов дел на вода, на која е додаден за дезинфекција решение врз основа на 30 капки јод или 2-3 грама калиум перманганат (малку) во 10 литри вода. По 3 мозоци Часа.Дали дезинфекција не е задолжително, но пожелно, или може да се појави мувла.

чистење слад
Изваден зрна се отстранети

2. Потопете. Наситен жито влага и кислород во рамките на подготовките за ртење.

Повеќе од половина дена, наизменично на секои 6 часа резерва жито со вода и еден без. Тоа е, пред се прелива вода на 10-16 ° C за 2-3 см над нивото на жито, чекање за 6 часа и се отстрани супернатантот остатоци спојување вода, се промешува жито, чекајќи 6 часа и повторно се полни со вода. Впива треба да се врши во темно и ладно место (подрум).

3. 'ртење. Започнете со биолошки процеси кои се прекине скроб зрна шеќер.

Истурете зрна униформа слој од 2-5 см на послужавник или тава, се покрива со памучна крпа која ќе ја апсорбира вишокот на влага, и доколку е потребно, да му ја врати житарици.Оптимално собна температура - 12-15 ° C, во друг случај, жито ќе расте лошо. За подобар пристап на воздухот во просторијата треба да биде добра вентилација. Еднаш дневно зрна треба да се меша со вода и спреј.

никнува јачменов слад Фото
Добар ртење слад

Времетраењето на ртење на јачмен - 6-7 дена, 'рж - 4-5 дена (последниот ден од' рж не напои). големина Подготвеност зрно се утврдува од страна на микроб (на 'рбетот). За 'рж слад никне должина не треба да надминува должината на зрна од јачмен за норма е коренот, што е повеќе од жито во половина до два пати. Исто така, жито мора да биде слатка за вкус и мирис на краставица.

покарал слад технологија
Никнува јачмен (Ден 6)

Резултатот е т.н. "зелена слад", која може да се користи во moonshining (за сахарификација на суровини) и, во некои случаи, како и за подготовка на виски. Недостаток - овој вид на слад се чуваат подолго од 3 дена.

4. сушење. Подгответе слад за пиво и долгорочно чување.

Лента со никнува жито се отстрани вишокот на вода и да се движат во топла соба. Во текот на летото може да биде таванот или на покривот на топол сончев ден. Зимски слад се суши на радијатор. Доволно е да се 3-4 дена.

Друг метод - се стави germinated жито на 25-30 часа во рерна на температура од 40 ° C и се промешува на секои 2-3 часа.

Понатаму технологија зависи за каква цел ќе се користи слад.

Да се ​​направи дома светло пиво или виски, слад треба и понатаму да се суши во печка на 80 ° C, постепено зголемување на температурата во текот на првите 30-40 минути. За подготовка на темно пиво слад се суши во ист начин 4 часа на температура од 105 ° C. Во вториот случај, жито е, всушност, par пржи.

суви слад
Останува да се разделиме пченица од корените

5. Канцеларија на бактерии и издржливост. Се ослободи од непотребни работи.

Peremyat слад раце, отстранување на корења и се става во торба и се тркалаат до сува бактерии се се одвоени. Потоа Вејка жито во ветер или со вентилатор.

Подготвени слад здипли во кеси пред готвење алкохол за најмалку 30-40 дена впива во топла суво место. Принос дома од јачменов слад - 76-79% од првично наквасена суровина, исо 'рж - 75-78%.

подготвени 'рж слад
слад подготвени

На индустриското производство на слад за пиво, можете да учат со гледање на видеото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брага скробБрага скроб
Како е производство на вискиКако е производство на виски
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Слад во домот за пиво и вискиСлад во домот за пиво и виски
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Светлина: рецепт од јачменСветлина: рецепт од јачмен
Класификација на вискиКласификација на виски
» » Подготовка на слад дома (јачмен и 'рж)