ma.AlcoruGuru.ru

Пијалак слад дома

слад алкохолПијалак слад пченица, 'рж или јачмен се смета на исто ниво со овошје дестилати еден од највисок квалитет, што е направен елитата алкохол. Рецепт слад алкохолен пијалок се состои од неколку основни фази - подготовка на суровини, производство на каша и добивање на дестилатот. Готвење пијалак дома од слад дестилатор бара голема грижа и внимание, трошоците за период во споредба со производството на едноставен пијалак шеќер. Но наградата е мирисна, вкусни висок квалитет на алкохол.

Во зависност од суровини: јачмен, 'рж или пченица слад пијалаци добиени со мирис ќе вкусно суровина со жито белешки. Голем дегустација слад дестилат престана да го користи шеќер.

Подготовка на слад за пијалакКупи слад во наше време не е проблем, но можете да го направите сами дома. Да се ​​подготви зелена слад се користи, било житарици - јачмен, 'рж, пченица, леќата, овес. Никнува жито прилично долг и тежок процес кој може да се подели во неколку точки: подготовка, ртење, сушење.

подготовка слад

 1. Зрнести апсорбираат со ладна температура на водата 15-20 ° C во погоден сад, додека мешање натопување massu-
 2. Отстрани од површината на водата, со помош на сито, и pop-up семе отпад, како семе е непогоден за soloda-
 3. Потрошувачка на вода, така што од друга страна ги покрива жито слој од 1-2 см. Остави на sutki-
 4. Натопени суровина со тенок слој од 1-4 см растера на палети и да ја напушти на 15 ° C. Семе на секои 8-10 часа да се меша. Ртење трае од една недела до две. Како резултат на тоа, треба да растат никулци со зрна должина има жито вкус сладост. Ќе добие зелена слад, што веќе може да се користи во moonshining или sushit-
 5. Сушење се одвива на отворено во текот на летото или во добро проветрена просторија на температура од 25-40 ° C. За сушење, може да се применува Електрични сушење.


Светлина користење на зелен пченица слад го прави сладок пијалок, мека. 'Рж слад вкочанува навики и наликува на јачмен виски. Слад во рецепт може да се додаде за да се едни со други, да експериментира со вкусови, искуството ќе ги собереш на потребните димензии на вашиот вкус.

Класичен рецепт за домашно пиво од слад


 • Слад - 10kg-
 • Филтрирана вода - 40l-
 • Сув квасец - 50 гр.подготовка на слад каша

Како што споменавме погоре слад да пијалак одговара на било која јачмен, 'рж или да преземе зелена слад. Водата е подобро да се земе пролет или прочистена филтер домаќинство јаглерод. Наместо сув квасец во рецепт, можете да го користите компримиран квасец.

 1. Слад пченка дробилката за мелење на, толку се пофини мелење, толку подобро за сахарификација, па за мелење брашно слад. Зелена слад може да се прелистуваат за конвенционалните мелница или сека во блендер.
 2. резервоарот каша 50 литри прелива топла вода од 50 ° и се прелива слад, додека мешајќи постојано, за да се избегне производство грутки. Тоа е погодно да се користи за оваа намена вежба со лопатка за мешање на полнење. Промешајте каша додека не се изедначи.
 3. Ја подигне температурата на каша до 65 °, за да се заврши резервоарот ќебе saccharifying и оставете за еден час. Ако температурата падне под 61 °, а потоа да се подигне до 63-65 °. По еден час да се направи јод тест.
 4. Топла слатка кантарион мора да се лади брзо, за да се избегне инфекција. Кул кантарион може да биде посебен чилер уред, во домот може да се користи за ладење на мраз бања, или стави во кантарион пластични шишиња од замрзната вода. Се сеќавате на стерилитет !!!
 5. Ostuzhennoy мора да се истури во резервоарот за ферментација, пред-сет. Содржина промешајте, покријте, инсталирате печат вода.
 6. Ферментација треба да се одржи на топло место на температура од 25-28 ° C. Времетраење од 3-7 дена на ферментација. Подготвеност слад каша се утврдува по вкус, тоа мора да горчлив вкус, како и еволуцијата на јаглерод диоксид престанува, делумно појасни течност.

Видео рецепт на слад каша.

Подготовка слад пијалак


Брага заврши филтерот низ газа филтер и се става во уште светлина, или честички на слад може да изгори кога се водат и да го расипе вкусот на светлина. Ако се планира првата фаза да биде котел за пареа или со користење на пареа, потребата за филтрирање каша исчезнува.

 1. Првата фаза се прави без земање фракции, сурова се дестилира на 5-10 степени. По првиот дестилација, светлина чист јаглен или калиум перманганат. Разредете со вода до 20 степени.
 2. Фракционо дестилација се одвива со отсекување на главата фракции, мора да изберете главите 10% на апсолутен алкохол - отров! Понатаму е прикажано на пиење дел на 50-60 ° во поток. И последно, дел опашки избрани како сакате, тие може да се дестилираат на следниве дома пијалак.
 3. Како резултат на слад дестилат беше разредена со вода до 40-45 степени во шише, да пијат за да се релаксираат во стакло. Евентуално инсистираат на дабови иверки. Постојат многу начини за подобрување на слад пијалак, можете да користите било рецепт за оваа намена.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Технологијата за производство на зелена слад и светлина рецептТехнологијата за производство на зелена слад и светлина рецепт
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Брага од слад и слад пијалак технологија за производство наБрага од слад и слад пијалак технологија за производство на
Слад во домот за пиво и вискиСлад во домот за пиво и виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Пченица светлина рецептПченица светлина рецепт
Брага од слад шеќерБрага од слад шеќер
Рецепт од слад кашаРецепт од слад каша
» » Пијалак слад дома