ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи домашна слад

Видео: слад за квас дома

Слад е потребно за производство на домашни духови со свои раце од пченка (бурбон) или жито. Така да со помош на слад можат да подготват домашна пиво.

Во продавниците може да се најдат готови слад, но во повеќето случаи се продаваат ферментирано, како и за подготовка - не одговара на слад.

Не ферментирано слад, исто така може да се купи, тоа е само цената на своите 100 грама е еднаква на вредноста на 10 килограми жито! Значи - е многу поповолна да се направи домашна слад свои раце.

За "соодветна" употреба на слад жито "одмори", најмалку 60 дена по собирањето. Во нашиот случај, тоа значи дека за да купат жито слад е потребно по доцна есен.

перење

Како да се направи домашна слад


Измијте жито треба загреана вода (околу 50 степени Целзиусови), не е повисока. Празно поп школка и да ги отстрани ѓубре.

дезинфекција

А се излади вода - е неопходно (10 ° C 16 ° C) за да се пополни зрно од страна на покривајќи ја со вишок, а потоа потресен и, по чекање половина час, супернатантот отстрани остатоци.

Истурете валкани течност за плакнење на жито и се прелива свежа вода, кој е внесен во деконтаминација агент (на кофа - нотка на калиум перманганат, јод и 30 капки). Одржувај 2 - 3 ч.впие

По дезинфекцијата, потребно е повторно да се впие жито, така што водата ги покри малку. режим испрекината со "дехидрација" впива: 08:00 жито е под вода, а иста, без вода. процес впива мора да се одржи на ладно и темно место за 36 часа. Сето ова време на жито редовно се очисти со воздух.

прираст

Како да се направи домашна слад


Неопходно е да се набљудуваат оптимална температура во Malthouse (6 ° C - 16 ° C). Жито става слој од 2 до 5 cm. Дебелината може да се зголеми за да се загрее на жито, кога во собата не е многу топло. Ние не можеме да им се овозможи и на тој слој е премногу висока, инаку зрна прегрее. Ако висината не е доволен да се прелива, житарици се исуши.Знаци на никнува жито

Росток е со должина од житни или пол (јачмен изнесува и дека дел од микроб, кој се наоѓа под капакот), 'рбетот е двојна или кралица должина жито.

Жито стекнува со карактеристичен мирис на краставица, прашкаст исчезне, да се појави малку слатка вкус и криза кога гризе.

Кога се обидува да се подели на трева, корени за привлече неколку соседи.

Како да се направи домашна слад


Добиениот производ се нарекува "зелена слад", таа најчесто се користи за да се пренесат сладост и пијалак производство на жито виски.

Треба да се напомене дека без замрзнувач рокот на траење на никнува жито е многу кратко.

сушење

Жито се распаѓа во ниска фен кревет. Денот на емитуваше во сонцето, според протокот на воздух, во следните 24 часа, процесот на сушење продолжува t бања на 40 ° C. Важно е дека жито има пресуши целосно.

Жито во оваа фаза се нарекува "бела слад" и се користи за производство на светлина или било тешко алкохол, освен виски.

За да се добие на "светло слад" виски или пиво, потребно е да ја подигне температурата до 80 ° C. и да се зголеми времето на сушење за уште 4 ч.

"Dark слад" за производство на темно пиво сорти добиени кога четири часа за да ја подигне температурата на 105 ° C.

За подготовка на земјоделски култури е потребно белата слад.

отстранување на бактерии

Слад е да се пополни секој сад крпа и почнете да го тресат енергично, и да се тркалаат. Може да се стави на слад во удобен сад и користење миксер зградата, одделени зеле и корени. За да слад "Не скок" на капакот на садот е обезбедено. Останува да се одделат сите честички летаат далеку, и тогаш Вејка на слад во ветер, или со помош на вентилатор.

остави за зрелост

Како да се направи домашна слад


По сушењето слад 30 дена се чуваат во кеси. Понатаму, тоа е целосно употребливи.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Пченка пијалак свои рацеПченка пијалак свои раце
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Како да се направи домашна вискиКако да се направи домашна виски
Машки тинктура на 'рж слад со лук и биберМашки тинктура на 'рж слад со лук и бибер
Слад во домот за пиво и вискиСлад во домот за пиво и виски
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Брага од слад шеќерБрага од слад шеќер
Рецепт од слад кашаРецепт од слад каша
» » Како да се направи домашна слад