ma.AlcoruGuru.ru

Слад во домот за пиво и виски

пиво сладСлад се користи дури и во античките времиња, во зората на подготовка и дестилирани. Денес производот е релевантен, што се користи за готвење, за производство на алкохолни пијалаци, квас. Јачменов слад прави елитата алкохол - виски, бурбон. Во Русија, одамна леб вино, кој е популарен сега, со користење на 'рж и пченица слад за него. За производство на квас во 'ржта главно се користи.

Слад - направен од пченица, овес, јачмен, 'рж и други житарици. Pre-germinated жито суровина, се формираат во ензимите кои конвертирате скроб во ферментабилни шеќери лесно. Технологијата на производство на слад - не е лесно и одземаат многу време процес што трае долго време. Затоа, во домот да се направи за слад виски или пиво напорна работа. Многу полесно да се купат готови слад, отколку да го направите сами.

Сепак, и покрај тешкотиите, многу пиво и дестилаторите претпочитаат да се направи нивниот производ. Следниве опишува комплетен циклус на производство на пченица слад, како да се направи 'рж и јачмен слад за пиво со свои раце.

Технологијата на изработка на слад


Целиот процес може да се подели во неколку фази:

 • Избор на житарици, проверете vskhozhest-
 • Chistka-
 • Vymachivanie-
 • Proraschivanie-
 • Sushka-
 • отстранување rostkov-
 • Складирање.

избор на житарици

Избор на житни култури. Избор на зрна, важен чекор, квалитетот на крајниот производ зависи од тоа. Прво на сите, ќе треба да се одлучи кој култура да се користи и за што. Дома, повеќето полесно да се добие слад од пченица или 'рж. Овие зрна ртат побрзо, полесно кршен. А малку повеќе да се направи јачмен. Во време на 'рж слад трае 5-6 дена, 7-8 дена од пченица, зелена слад од јачмен добиени по 9-10 дена. Вие не може да ги користат младите жито по жетвата, неговата лоша способност да 'ртат. Минимален период на жито по жетвата 2 месеци и максимум од 12 месеци.Куќи може да се направи само-тестирање за да се провери на 'ртење. Одбери 100 парчиња од поголемите зрна за да ги пополни со вода во чаша. фати супернатантот жито, наместо додадете иста количина на жито, што тоне. Потоа таа се прошири во чинија, стави влажна крпа и оставете за 2-4 дена во топла соба. Тогаш се брои бројот на не germinated семиња, секој процент -1. Како резултат на тоа, ако добие повеќе од 90% стапка на ртење, ова е добра суровина.

впива чистење јачменПодготовките за жива. Слад користи за чиста жито, пребарувајќи, без отпад. Нејзините става во соодветен сад и додадете вода, отстранување на семе се појави, исплакнете двапати. Истурете бистрата вода на 4- 5 см над и оставете го 5-7 часа.

Потоа, промена на вода и повторно се темелно да ја исплакнете зрна. Извршете ја процедурата за дезинфекција, ова се прелива жито слаб раствор на калиум перманганат, се става 2-3 грама во 10 литри вода и се остава да отстои 1-2 часа жито во растворот.процесот на ртењеРтење. По пиење на маса на жито за да се распаѓаат на палети 4-5 см слој за да дишат тоа за еден ден, периодично се промешува 2-3 часа. Покријте го со влажна крпа изработени од памук и ја напушти собата на температура од 15-15 степени. Важно е дека во собата имаше добра циркулација на воздухот. Дневен зрна смее да се меша и влогови користење bryzgalki, да се види дека не би pereuvlazhnyat тежина. Обично 10 кг сува жито се користи 100-150 ml вода. По 2-3 дена од ртење температура во внатрешноста се зголемува на 20-23 степени, во овој момент треба да често се промешува масата жито што ќе се спречи "потење" пченица или јачмен.

Кога зголемувањето на микроб во износ од еден и пол пати должината на жито, може да се претпостави дека слад е подготвена. Зелена слад вкус станува слатка, мириса свежо краставица. Таков производ веќе може да се користи за сахарификација, но својот рок на траење е многу мала, само три дена. За да се зголеми рокот, потребно е да се исуши на слад. Сушен слад е погодна за подготовка на домашно пиво, виски и бурбон од тоа може да се направи malted млеко.

процесот на сушењеСушење. За да почнете со зелена слад деконтаминираат раствор на калиум перманганат, 1 литар вода додадете 0,3 грама калиум перманганат, во таквото решение издржат слад 15-20 минути. Сушење направи на 30- 40 степени, ензими може да бидат убиени на повисока температура. Дома, бидете сушење во соба со подно греење, слад директен млаз домашниот воздушен вентилатор. За време на потоплите месеци, може да се сушат во таванот, пред се обезбеди добра вентилација.

Во 3-4 дена да се исуши на слад и од потребата да се отстрани корени и зеле. Ова е лесно да се направи со рака, триење на рацете. Како резултат на бледо слад има многу висока активност на ензимите способен osaharit 1 кг 4-5 кг на суровини и скроб. Може да се користи за подготовка на домашно пиво. Слад се чува на суво место во ленени вреќи или затворени контејнери. Пред готвење на пиво и други алкохолни пијалаци својата земја, во посебни мелници.

Malted млеко. Тоа не е препорачливо да се користи за сахарификација на слад суровина од која е изведен. На пример, за пченица е неопходно да се користи јачмен, 'рж и овес слад. Osolazhivayut пченица 'рж, јачмен, овес, итн За подобар сахарификација направи malted млеко (мешавина на слад и вода).

Како да се направи malted млеко со свои раце. Прво на стерилизација, слад мијат три пати со вода на 65 степени температура за 6-10 минути. Потоа се суши и прашкасти во блендер пченка дробилката или на брашно. 170 грама брашно слад преземање на 1 литар вода. Брашно истурете 0,5 литри топла вода на 50 - 55 ° C, темелно се меша со миксер додека не се изедначи и кисна рок од еден час. Потоа додадете останатите вода и греење до 50 - 52oS. Таков обем malted млеко наменети за сахарификација 2 килограми суровина.

Домашна карамел слад за подготовка на пиво


подготовка на карамела сладСостојки вклучуваат база на слад и карамел специјални оценки за предавањето на вкусот пијалок, густина, вкус. Карамел е произведен од свежо бело слад од термички третман. Дома, може да се готви карамел слад во конвенционална печка или во multivarka.

Во рерна наместите саканата температура. Слад постават на палета слој 1,5-2 см, се стави на термометар. Тогаш тајмерот за да го поставите времето и ги во вистинско време во загреана рерна. На секои 30 минути, мешајќи. Подолу насликани греење температурата и држење за време на некои видови на карамел слад пиво.

 • Темно Минхен - 110 ° C - 1-2 часа
 • Дортмунд - 95 ° C - 1 час
 • Виена - 100 ° C - 1 час
 • Килибарните / килибар - 140 ° C - 1 час
 • Бисквит - 160 ° C до - 1 Часа
 • Браун / Браун - 180 ° C - 30 минути
 • Чоколадо / Чоколадо - 200 ° C до 1 Часа

Видео рецепт на карамела слад за пиво

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како е производство на вискиКако е производство на виски
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Производители слад се подготвуваат измени на техничките прописи - Дел 2.Производители слад се подготвуваат измени на техничките прописи - Дел 2.
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Видови пивоВидови пиво
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Брага од слад шеќерБрага од слад шеќер
» » Слад во домот за пиво и виски