ma.AlcoruGuru.ru

Историјата на виски потекло. - 3 часа.

Видео: Што е виски виски -History

Канадскиот произведени од различни видови житни со мешање (мешање). Тоа е вродено овошен вкус со забележителни горчина. Успехот на виски од земјата предизвика "суво законот" во Америка, што го зголемува производството на виски за извоз.

Видео: Виски верзија Ayla

Јапонскиот за долго време не може да се пробие во извоз на пазарот, но сега неговиот успех е брзо добива на интензитет. Вкупно потрошувачка виски во земјата го надминува бројот на виски во САД. Во Јапонија, за производство на виски се користи ориз и просо.Класификација на виски.
Меѓу широк спектар на алкохолни пијалаци е поделена во три вида:
Слад (слад виски) се подготвени само од истиот јачмен.Храмови, како може да биде единствено буре (еден барел), еден слад (од една дестилерија), помеша слад (мешавина на виски дестилерии различно).
Жито (жито виски) произведени од жито. Тоа се користи за мешање во процесот на производство на било виски.

И се користи за подготовка на вотка или џин.
Мешана (помеша виски) - е мешавина добиен со мешање на слад и жито виски. Ова виски најчесто се најде во продажба.

Видео: Виски Macallan Шкотска Виски

популарни марки
На шкотски потрошувачите особено го цениме бренд Бел коњ, Чивас Регал, Џони Вокер, Glenfiddich, Dewar е (Dyuars).
Најдобрите Ирското виски - ова Џејмсон Ирското виски, виски Црното Буш, Педи, Стариот Bushmills, моќ.
Американците треба да се напомене ваквите популарни брендови како Џек Даниелс, Џим Бим, Четири розите.

Меѓу првите канадски брендови се црно кадифе, канадски клуб, Кралската круна, Сиграм е.
Во Јапонија, добро познати производители - е Hibiki, Сантори, Јамазаки.
Факти за виски

Сподели на социјални мрежи:

Слични
На balvenie изданија нов ретки еден слад скоч 40 годиниНа balvenie изданија нов ретки еден слад скоч 40 години
Како е производство на вискиКако е производство на виски
Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерскиШто е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски
Концептот на помеша вискиКонцептот на помеша виски
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Помеша виски еПомеша виски е
Класификација на вискиКласификација на виски
Легендарниот шкотски вискиЛегендарниот шкотски виски
Факти за вискиФакти за виски
» » Историјата на виски потекло. - 3 часа.