ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт од слад каша

Видео: Шеќер homebrew, дома пијалак рецепт со зелена слад

Рецепт од слад каша

Пијалак подготвени од различни производи. Вие исто така може да се подготви домашна пиво од слад. Технологијата е малку покомплицирано отколку на подготовка на шеќер, но резултатот е прекрасен, толку напори ќе бидат потрошени. Земајќи ја како основа на слад произведени од жито, што влијае подоцна во текот на вкусови и мириси. Искусни bootleggers нарече неговата "душа" светлина. Постојат голем број на нијанси кои се важни за да се следи со цел да се добие висок квалитет на домашно пиво врз основа на слад, а потоа подоцна да ја стигне.Производите:

Видео: Подготовка на домашна пиво од слад

 • 6 kg слад;
 • 25 l вода;
 • 50 g сув квасец (компресирани - 300 g).


Слад се користи, што резултира во домот, или стекнати во продавницата. Ако во домот слад, процесот на сушење жито е донесен, и веднаш додава на слад во Брага. Интересна варијанта пијалак добива кога слад се меша од различни култури. Одлично докажано таква комбинација на слад:

 • Јачмен - 50% пченица - 25%, 'рж - 25%;
 • Јачмен - 40% пченица - 50%, овес - 10%;

Овие пропорции се измени, доверба свој вкус. Оние кои прв почнува да се подготви домашна пиво на основа на слад на почетокот мора да се користи само еден тип на слад, и по неколку вежби во форма на дестилација, почнете да се комбинираат различни malts. Примена на пченица слад, добиени пијалак со многу благ вкус и сладок вкус. Рос и овес даде на пијалак еден мал хард тон. Јачмен пијалак пиво дава вкус или мирис на виски. Со строго почитување на режимот на температура добие доволно количество на пијалак, во други случаи, износот нагло се намалува.

Видео: Бурбон од пченка, јачменов слад Изјава каша

Подготовка на каша од различни malts

Брага од слад

 1. На суво (бела) држава слад смачкана до зрна. За да се олесни процесот на дробење се користи пченка дробилката и мелница. Со купување во продавница за слад, тој веќе podroblon, па овој чекор е прескокнат, а со тоа заштеда на време. Зелена слад е земјата со помош на миксер или месо мелница.
 2. Во тавата е исполнет мелени слад, истурете го загрева до 55 степени со вода, измешана да се обезбеди дури и дистрибуција на слад, така што тоа не се држи до дното на резервоарот. Мешајте додека смесата е мазна, нема да се почувствува грутки.
 3. Кантарион се загрева до 63 степени, возбуда, во близина на капакот. За еден час -poltora важно да се задржи на температура од околу 55 -62 степени, секоја четвртина од еден час со мешање. По расветлување, горниот дел од кантарион, како и нејзините решавање на дното продолжува на следниот чекор.
 4. Кантарион беше брзо се лади до 24 - 27 степени, особено важно за брзината на ладење на кантарион врз основа на зелена слад. Брзо ладење е потребно за да се спречи влошување на производот. Кул потребата од максимално 30 - 40 минути, така што природните ладење не е соодветен, затоа аплицираат вештачки (резервоар со кантарион е спуштена на бања, која е полна со ладна вода).
 5. Ладење кантарион се става во сад, додадете го квасецот, разреден според упатството, сите возбуда.
 6. Капацитет на кантарион е префрлен во соба со температура од 18 -25 степени без извор на светлина. На вратот на садот е потребно да се формира печат вода.
 7. Времетраењето на ферментација зависи од сорти на слад, неговата содржина на шеќер, квасец степен на активност, во просек, тоа трае околу 3 - 6 дена. Дневен печат водата е отстранета, мешајќи Брага. Брага подготвени за дестилација, каде што е значително осветли, стана малку горчлив вкус, и меурчиња на вода печат не се распределени во изминатите дванаесет часа.

Прв пијалак слад

 1. Кога користите обична светлина мора Брага филтрира, а потоа влегоа во alembic. Филтрирана за да ги остатоците од зрна не изгори во процесот на дестилација.
 2. По завршувањето на првиот дестилација пијалак мора прочистена јаглен, млеко и леб, а потоа повторно дестилација се врши, набљудување соодветна поделба во делови од "глава", "тело", "опашката." Применуваат други методи за чистење не е препорачливо, бидејќи тие го убие единствен и пријатен мирис.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Видови пивоВидови пиво
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Брага од слад и слад пијалак технологија за производство наБрага од слад и слад пијалак технологија за производство на
Домашно пивоДомашно пиво
Класификација на вискиКласификација на виски
Брага од слад шеќерБрага од слад шеќер
Рецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага домаРецепт пченица каша без квасец. Како да се стави на пченица Брага дома
» » Рецепт од слад каша