ma.AlcoruGuru.ru

Виски и нејзините варијанти

Видео: Што е шкотскиот помеша виски?

Виски и нејзините варијанти

Виски - силен алкохолен пијалок добиен од алкохол подготвена од житарици, проследено со продолжено изложување на нејзината внатрешност газирани дабови буриња. За производство на пијалок користење на пченка, 'рж, јачмен во форма на слад.

јачина на алкохол од 60% се чуваат во буриња 2-8 години. Пред објавувањето на одржлива алкохол помеша со омекнат вода, шеќер сируп. Советскиот виски содржи 45% алкохол, има светло-кафеава боја и малку горење вкус ироничен.

Име на виски (виски) потекнува од галски јазик - uisge beatha, што значи "вода на животот". Веројатно, пијалок е високо ценета како медицински уред. Виски марка како слад (слад еден, еден пераи), слад виски (слад, чиста слад) или помеша (мешано, помеша). Еден слад виски - премијата за пијалок - е дестилирана од malted јачмен, не содржи никакви адитиви.

Повеќето дестилерии специјализираат во еден слад виски (стотина), се во Шкотска, како и производи секој има индивидуални карактеристики поврзани со карактеристиките на почвата и климатските услови. Вода островот Islay во југо-западниот брег на Шкотска дава виски тресет вкус, и вода од планински регион во централно-источниот дел на Шкотска додава на вкусот на Briar белешка. Помеша виски (помеша виски) - алкохол мешавина од различни видови на односот жито кој му дава на пијалок посебна боја и вкус.

Многумина се убедени дека помеша виски секогаш послаб квалитет од еден слад. Не, воопшто! Самиот процес на мешање на виски - уметност, бидејќи пијат мора да се задржи вкусот својата од група на група од година во година. Colodovy виски (чисто виски) - мешавина од повеќе од еден malts дестилерија. Во рускиот пазар најпопуларните следниве видови на виски: Шкотско виски (скоч виски) - леплива лента, произведени во срцето на глобалниот виски индустрија, тоа е од најпопуларните во светот арена ирското виски на (ирски виски) - се должи на употребата на специјална технологија Вуди ирското виски е особено мека

Американски бурбон (бурбон) - виски, кој содржи во својата структура најмалку 51% алкохол од пченка и возраст во буриња во внатрешноста на изгорени Главната цел на производителот виски - да се постигне рамнотежа на ароми и вкусови, кои се движат од виски од различни брендови е бесконечна.Еден слад виски

Постојат строги ограничувања на она што може да се нарече скоч виски. Главните ограничувања се диктирани од компонентите на виски (жито, слад, квасец), максималната јачина на алкохол во дестилација (94,8% во однос на волумен) и минимален период на изложеност (најмалку 3 години). Меѓу другото, на виски мора да бидат произведени и најзаслужен во Шкотска.

Шкотска произведува два главни видови на виски, и сите други пијалоци се варијации на овие теми. Виски, слад произведени од јачмен со помош на уште;

Жито виски - произведени од други култури: пченка или unmalted јачменот со мала количина на јачменов слад и уште со користење на континуиран циклус.Еден слад виски - производ произведен од една дестилерија. Според правилата, може да се продаваат по три години на стареење, но во пракса тоа обично се одржи од 8 до 15 години. Во тоа време, неговиот лик и букет стане повеќе различни и се здобијат со совршенство. Обично виски од различни буриња со различни сила и издржливост се мешаат за да формира стабилна производ, кој е карактеристичен за овој дестилерија (а еден дестилација на производи никогаш нема да биде целосно идентични со друг производ дестилација).

Издржливост Термин виски наведено на етикетата, секогаш релевантни извадоци од најмладите виски компонента. Слад виски буриња (просечна сила на 60%) се разредува со сила од 40 - 43% за продажба. Еден слад виски е релативно мал, иако и во пораст, уделот на пазарот на виски.

А сорта на еден слад виски е слад виски odnobochkovoe. Тоа се продава само во специјализирани продавници или преку независни дистрибутери. Ова виски, кои, како што сугерира името, е производ на дестилација, е шишиња директно од барел, без контакт со било кој друг производ.

Таквиот процес заедно со недостатокот на ладно филтрација пред полнење помага да се осигура дека се детектираат и нагласува посебната природа на дестилерии виски и специфичноста на неговите дестилација. Испорака на таков специфичен одделение природно ограничени. Ова е најскапиот виски, кој чини најмалку два пати на трошоците на традиционалниот еден слад виски. Но, многу познавачи на виски веруваат дека тоа е во вредност од цената.

Видео: 14. Разгледување на виски

A vatted слад - мешавина од неколку еден malts - Последниот подгрупа на слад виски. Овој тип на виски има богата историја и го отвори патот за прв помеша виски во средината на XIX век. Vatted слад обично се поставува на блендер и големи компании кои имаат повеќе од слад дестилерии, потеклото на производот. Тоа може да се смета како една преодна чекор помеѓу помеша и еден слад виски, иако некои vatted слад букет може да се манифестира како и во еден malts.

Еден слад виски дестилерии и мешавина од различни возрасти, и на етикетата укажува на возраст од најмладите виски во мешавина. Зборовите «vatted слад» обично не се присутни на етикетата. Наместо тоа, отсуството на зборот еден (една) пред зборот слад (слад) и отсуството на името на дестилерија покажува дека овој vatted слад - мешавина од неколку еден malts.

Жито виски споменати погоре. Многу мал дел од ова оди во прилог за полнење шишиња виски. Во суштина жито виски се користи како компонента во текот на спојувањето на.

помеша виски - мешавина од житни и слад виски, но не е задолжително во наведените размери, а во согласност со рецепт, дозволувајќи им да се добие посакуваниот сооднос меѓу карактерот, обемот и квалитетот на виски. Помеша виски во XIX век, служеше и се уште служи како средство со кое е доволно силно да се изговара букет од слад виски носеше надвор во согласност со вкусовите на потрошувачите на пазарот надвор Шкотска - прв во Англија, а во извозните пазари. Целта на блендер - да не се ослабне или да се намали на вкусот на одредени состојки на виски и изберете оние кои се компатибилни едни со други и да се надополнуваат едни со други, кои доведуваат до нови виски со одреден знак. Според тоа, може да се обезбеди и конзистентност одделение.

Постојат повеќе од илјада видови на помеша виски, зафаќа поголемиот дел од пазарот на виски. Повеќето производители имаат помеша виски, како по правило, житото и слад дестилерии, па ние може да се претпостави дека некој вид на слад виски дестилерија е до некоја мера присутни во помеша виски на неговиот сопственик.

Виски класа де лукс - посебен вид на помеша виски, виски супериорен стандард на квалитет. Овој висок процент на стари виски, најзаслужен и затоа поскапи слад виски. На етикетите на некои сорти со висок квалитет наведени возраст виски. Како што е случај со другите видови на виски, ова е на возраст од најмладите виски компонента во шише.

Мешавини, но сосема поинаков тип, може да се нарече виски ликер. Некои од нив содржат виски вкус на мед, билки, овошје и зачини, а ликери крем, исто така, содржи виски гравитираат во своите букети со арома на кафе и чоколадо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерскиШто е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски
Концептот на помеша вискиКонцептот на помеша виски
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Помеша виски еПомеша виски е
Класификација на вискиКласификација на виски
Виски "Cutty Сарк"Виски "Cutty Сарк"
Легендарниот шкотски вискиЛегендарниот шкотски виски
» » Виски и нејзините варијанти