ma.AlcoruGuru.ru

Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски

      
ирското виски
Тешко е да се замисли што некогаш бил ирски виски беше број еден виски во светот.
A серија на околностите што се случило ирскиот во почетокот на XX век, лишени од национален пијалок заслужена популарност, и беше речиси го уби на сите.

Ирското виски, кој има постигнато меѓународно признавање во време кога еден шкотски виски уште знаеше само Шкотите, сега игра скоч на сите пазари, освен можеби дека на своите.
Да имаат право да се нарече виски мора да биде произведен во Ирска и чува во дабови буриња претходно содржи бурбон или шери, не помалку од 3 години.

Најчесто, процесот на стареење трае 7 или дури и 12 години.
Како и за правопис, решив да пишувам за разлика од Ирското виски скоч, но буквата "е" зема не повеќе значење, туку, едноставно, во чест на традицијата.Ирското виски има пријатен и neterpky без чад вкус, и многумина сметаат дека тоа ги надминува aromaticity букет скоч виски мешани.
Главната карактеристика на ирското виски - недостатокот на тоа тресет вкус (germinated жито и сушење во посебни резервоари без тресет пристап), тоа е многу нежен и елегантен пијалок, лишени карактеристика чадот вкус на виски.

Ирска и Шкотска се одделени само со мал теснец, народите на овие земји говорат ист јазик и имаат многу сличности, но развојот на производството на ирски и шкотски виски е речиси паралелно.
Тоа не е чудно што на технологија за производство на пијалок производство е слична.Сепак, постојат разлики:
Во Ирска, за производство на кантарион најчесто се користи не само слад, но исто така не malted јачмен со додавање на други житни култури.

Овој оригинален рецепт, кој се појави во почетокот на дваесеттиот век е можно за да се избегне високите даноци на слад и, во комбинација со тројна дестилација, даде виски личност, лесен и богат, зачинета-овошен букет. Овој тип на виски се нарекува Чиста Пот Сепак (Стил Пот Pyue).

Во исто време, треба да се напомене дека сега во Ирска започнаа да се појавуваат чисто виски.
Сите ирски дестилерија, освен Кули (Кули), се практикува метод трокреветни дестилација (повеќе од двојно, како во Шкотска) во тенџере фотографии на Пот Сепак (Стил Пот).

Тие се многу поголеми во големина и повеќе заоблени од шкотскиот. Оваа дистинкција е многу важно, бидејќи големината и обликот на уште влијае на вкусот на пијалокот.
Производството на помеша ирското виски е повеќе од 50 индивидуални видови на виски.

процесот на мешање е иста како и во случај на скоч виски, со таа разлика што мешавината на слад и жито виски се чува само неколку недели или дури и денови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобар ужина за виски - изберете јадењаНајдобар ужина за виски - изберете јадења
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Нов Hankey BannisterНов Hankey Bannister
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Пијте за силен духПијте за силен дух
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Разликата помеѓу виски и бурбонРазликата помеѓу виски и бурбон
Легендарниот шкотски вискиЛегендарниот шкотски виски
Факти за вискиФакти за виски
» » Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски