ma.AlcoruGuru.ru

Технологија на производство на виски

Видео: Тајните на канадски производство виски

технологија на производство на виски

До сега, на ирски и Шкотите се спор за кој беше првиот да се произведе виски. И секој смета дека е во нивната земја за прв пат се отвори и го направи овој пијалок. И сите тие се во сопствената десно. Навистина, во секоја од овие земји има своја посебна технологија виски готвење. Ако шишето е напишана «Виски», тогаш тоа е направено во Шкотска. На шишиња со нивните пијалоци во други земји што е напишано: «Виски».

Видео: Megazavody виски Џек Даниелс виски Џек Даниел

"Рецепт" на шкотскиот и ирскиот вискиВо дестилација на жито каша врти мирисна и јаки алкохолни пијалоци. Производство на виски многу тежок процес. Таа започнува со натопување на пченка, пченица, јачмен и 'рж. По две или три дена, зрната се поставени во комора за сушење сушење. Процедурата трае 12 дена. Во ова време на зрна 'ртат, и тие содржат скроб се претвора во шеќер. По ртење, жито се суши над огнот, водата поплави и бланширан. Во текот на оваа постапка, се формира растворлив шеќер и слатки кантарион. За таа е додаден квасец за ферментација. Два дена подоцна, на шеќер од кантарион се претвора во алкохол. Течноста има мала јачина и се нарекува malted млеко. Тоа е испратен на дестилација. Вкусот на пијалокот зависи од обликот на уште. Ако производство на виски се одвива во Куба со краток врат, излегува на мрсна пијалок со силна арома. Од дното на долг врат и помалку мирисна мрсна napitok.V првиот бакар коцка се загрева malted млеко. алкохол пареа од врвот на резервоарот преку падот на серпентина во следните коцка, каде што процесот се повторува peregonki.V шкотскиот слад виски се дестилира два пати. Само Lowlends област три пати. Со овој пијалок станува мека. Поштенски марки «Oban», «Dalmore», «Glendronach» Таа ја стекна светска слава. Потоа течноста навлегува стакло резервоарот. виски технологија на производство во оваа фаза не дозволува да се оцени на вино мирисот и вкусот на пијалокот. Само своето искуство им помага да се утврди кога да се одделат висок квалитет на алкохол. За да се намали на тврдината на алкохол се разредува со вода и се става во буриња за производство sozrevaniya.Kogda виски е завршена, таа ќе трае најмалку три години да созреат. Некои видови се остави да созреат 8-15 години. Во тоа време, од дабови буриња во пијалок падот лактони, кумарин, танини и киселина ellingovaya. Тој е моќен антиоксидант кој го штити телото од штетните vozdeystviy.Chem веќе одржува пијалок, е повисок за фузелово масла апсорбира производство виски derevom.Tehnologiya по експозицијата, пред полнење обезбедува процесот на филтрирање. На пијалок, разредена со изворска вода, шишиња и обележани.Постојат видови на виски:

  • слад (еден слад),
  • виски (чиста слад),
  • Помеша (помеша).
премија пијалак еден слад направени од никнува јачмен, тоа не вклучува никакви адитиви и е направена во една дестилерија. Виски арома влијае на водата и почвата.Rure слад Тој е направен од мешавина на слад виски на различни viskikuren.Kupazhirovanny помеша виски Се состои од алкохол добиени од различни зрна. Односот на култури зависи од вкус, боја и арома на пијалок. Произведени повеќе од илјада варијанти на мешани viski.Tehnologiya производство на де лукс класа виски е да се користи за мешање на возраст napitka.Na скапи етикети на некои сорти укажува на возраст од најмладите виски се користи за мешање. Во Ирска и технологија пијалоци Шкотска не е многу otlichaetsya.Irlandsky виски нема чад вкус, бидејќи на сушење во печка, чадот не минува низ жито. Тоа е повеќе тендер и вкусна, како што се дестилира три пати. Најстарата и најпопуларниот бренд се смета «Џејмсон».

Видео: Новата технологија е брзо производство на виски

Американски виски технологија

Изработка на виски во Америка е различен од традиционалните технологии на Шкотска и Ирска. Зрнести додава чекор на слад. По дестилација на пијалокот се филтрира преку јаворов јаглен. Стенд виски во дабови буриња, која е отпуштен од внатре. Просечната мандат од 4 години на изложеност. Се користи за производство на повеќето од пченката (51%). Таа има сладок вкус.

Сите виски се неговите следбеници. Тоа не е важно кој произведува оваа елитна пијалок. Клучот е во тоа техники за производство на виски усовршени во текот на годините и вклучува користење на високо-квалитетни природни состојки и екстракти од најмалку три години.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерскиШто е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски
Концептот на помеша вискиКонцептот на помеша виски
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Пијте за силен духПијте за силен дух
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Производство Jack Daniel & rsquo; s (Џек Даниел)Производство Jack Daniel & rsquo; s (Џек Даниел)
Разликата помеѓу виски и бурбонРазликата помеѓу виски и бурбон
» » Технологија на производство на виски