ma.AlcoruGuru.ru

Виски "Cutty Сарк"

Видео: Виски Cutty Сарк (Cutty Сарк) помеша скоч

Виски Cutty СаркCutty Сарк бренд во сопственост на Бери Брос & Руд., Еден од водечките британски независна компанија за продажба на вино и алкохолни пијалаци. Компанијата е основана на Сент Џејмс Стрит во Лондон пред повеќе од 300 години (во 1698 година), и брендот Cutty Сарк се појави во 1923 година.

Видео: Зошто се зачува Cutty Сарк? - Ричард Doughty

Историјата на познатиот виски Cutty Сарк е директно поврзан со историјата и фолклорот на самата Шкотска. Cutty Сарк - името на шкотскиот стригач, која била изградена во 1869 година и започна. Сопственикот на едрилица именувана по флота нозе млад вештерка на епска песна на Роберт Барнс Том O'Shanter.Френсис Бери, шеф на најстарата семејна компанија Бери Брос & Руд., Љубев светлина виски, природна боја. Тоа беше тој кој инсистираше на тоа дека само најдобрите сорти на класичен malts беа избрани за да се создаде нов бренд на помеша виски. Cutty Сарк привлече љубителите низ целиот свет виски, бидејќи на своите благи, светлина вкус стекнати во текот на стареењето во дабови буриња, оригинални цветни ароми со навестувања на ванила и даб, и, се разбира, на долгата рака на историјата, која се протега на овој познат бренд на одличен Шкотски пијалок од памтивек .Владетел Cutty Сарк De Luxe е комбинација на 300-годишната традиција на правење на алкохолни пијалаци компанија Бери Брос & Руд и исклучителен вкус, наменета за вистински познавачи на виски.

Од своето основање, Cutty Сарк виски се издвојува благодарение на природната боја и специфичен вкус. Да се ​​направи овој волшебник виски меша користи до 30 еден слад алкохол дестилерии различни региони на Шкотска: Highland, Speyside и острови. Сите од нив се на возраст во дабови буриња најмалку четири години. Избраните еден слад алкохол помешан со жито виски и повторно се одржува во буриња за шест месеци, а потоа butuliruyutsya. Таа го промовира развојот на повеќе хармоничен и урамнотежен вкус.

Само по минувањето контрола на квалитетот на шише беше доделена на познатата жолта ознака, се издвојува против зелено стакло.

Главната компонента на виски на Cutty Сарк (Cutty Сарк) е виски виски Glenrothes (Glenrothes). Дестилерија Glenrothes (Glenrothes), исто така во сопственост на Бери Брос & Руд.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Виски ѕвонче & rsquo; sВиски ѕвонче & rsquo; s
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Виски lagavulinВиски lagavulin
Концептот на помеша вискиКонцептот на помеша виски
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Помеша виски еПомеша виски е
Џони Вокер вискиЏони Вокер виски
Историја Чивас РегалИсторија Чивас Регал
Леплива лента: Топ виски квалитетЛеплива лента: Топ виски квалитет
Бренд приказна ДДВ 69Бренд приказна ДДВ 69
» » Виски "Cutty Сарк"