ma.AlcoruGuru.ru

Цреша ракија

Видео: Изработка на цреша ликер, ракија "Spotykach" - Сите Bude добро - Број 215 - 10.07.2013

цреша ракија

Видео: Цреша ликер !!!2 килограми зрели цреши, се мијат и се отстрани само дршката, и да ја напушти коски. Истурете во широк отвор шише (не во банката), попрскувајќи секој ред на овошен шеќер, само 1 кг. Тај вратот на шишето со чиста памучна крпа и оставете да отстои за 20-30 дена. не треба да стојат на сонце. Потоа вирус на сок, кој е главната суштина на алкохол. Како резултат на се разредува суштината на вотка вкус, се прелива во шишиња и плута.

10 цреша јами, Роми 300 мл, 500 мл суво природни вино, 100 мл бело вино природни 1/2 vanili- coli сируп:250 гр шеќер и 100 мл вода. шише прелива смачкана цреша јами, истурете рум, суво бело вино, бело вино, сируп од вода и шеќер и се стави половина од стапчиња ванила. Шише, затворено со гумен затворач, се стави во темно место за 6 недели, а често и се тресат на содржината. Потоа вирус и се прелива во шишиња.2 kg на цреши, смокви 3 kg, 2 L на вотка, 500 гр шеќер, 1 лажица масло. l. цимет, кора од портокал 1, кората од лимон 1, 20 g бадемово, 3 парчиња. каранфил. Цреши и смокви исплакнете, потоа се става во 8-литарски тегла. Додадете цимет, каранфилче, кора од лимон и портокал, шеќер и бадеми. Измешајте добро и го стави во сонцето за 1,5 месеци. А потоа се исцеди и се меша со вотка, се прелива во шишиња и плута.

2 kg на цреши 1 кг шеќер, 6-7 парчиња. каранфилче, 2 кеси на ванилин, цимет, морско оревче, 6 цреша лисја, 750 ml вотка. Зрели цреши исплакнете, отстранете дршката и коските, се прелива во шише или широк устата стаклена тегла и се покрива шеќер. Додадете каранфилче, ванила, цимет, кршен морско оревче и цреша лисја. Застанете во сонцето 8-10 дена, а потоа додадете силна вотка. По 4-5 недели, вирус на алкохол и се прелива во шишиња.

Видео: Домашни миленици hlopoty.Vishnevy алкохол (со karitsey, морско оревче и каранфилче vanilkoy)

Можете да готви цреша ликер, додавајќи вкус на само цимет, каранфилче, а некои од издробени цреша јами.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ликер црешиЛикер цреши
Двајца од најдобрите рецепт домашна цреша ракијаДвајца од најдобрите рецепт домашна цреша ракија
Цреша ракијаЦреша ракија
Рецепти цреша ликер домаРецепти цреша ликер дома
Дури и рецепти на ликериДури и рецепти на ликери
Краков VishnevkaКраков Vishnevka
Јагода ликерЈагода ликер
Цреша ratafiiЦреша ratafii
Малина ликерМалина ликер
Чоколадо ликерЧоколадо ликер