ma.AlcoruGuru.ru

Бери ratafii

Бери ratafii

2.4 kg на цреши, 600 g на црвени рибизла, maliny- 600 g на 400 ml сок - 400 ml вотка, 100 g шеќер, 4 g на горчлив бадеми, цимет 1 g, 1 g на каранфилче.На бобинки се мијат, задушени во порцеланска малтер, или во емајл тава, да се префрлат во широк сад и се остава да отстои за 6 часа. А потоа стискаш на сок од јагоди смеса (под притисок или преку ткиво). За секои 400 мл сок стави 100 гр шеќер, 4 гр мелени горчлив бадем, 1 F и 1 g на цимет и каранфилче истурам 400 ml вотка, и се меша, се прелива во шише, плута цврсто затворено и го стави во еден сончев место за 6 недели. Секој ден треба да се пијат 3-4 пати на добри се тресат. Ratafii потоа филтрирана преку крпа, се прелива во чиста шишиња, плута и се чува на ладно и темно место.Добиј 3 кг на она што некои ситно овошје (малини, рибизли, јагоди или цреши), згазени порцелан или земјена тава и оставете го да отстои 24 часа. А потоа се исцеди сокот во тава и на секое шише Бери сок се стави 400 гр шеќер, се вари на тивок оган, така готви сируп. Кул и секое шише сируп да се прелива шише слаби вино алкохол или француски вотка. Алкохол (вотка), ние прво мора да се инсистира на малку ванила, каранфилче и цимет, па затоа имаше пријатен мирис. Испрати ratafii се реши, вирус и се прелива во шишиња.

Земете 2400 гр цреши, 600 грама црвено рибизла и малина 600g, толкуваат сите заедно во порцелан малтер или, во екстремни случаи, во емајл тава, да се префрлат во широк сад и се остава да отстои часа 6. Потоа, мешавина на прес сок најдобро е под притисок но можете да направите свој раце со салфетка. Измерете и сок за секои 400 g на својата става 400 гр прочистен вотка, се меша добро. Како резултат на мешавина повторно беше и измерете на секои 400 g 100 g sahara- место кога станува сосема ќе се стопи, и повторно тежат по 400 g на составот 4 гр мелени стави горчлив бадем, 1 g и 1 g на цимет каранфилче. Сите измешани заедно, се прелива во шише, како да го приклучиш на plug цврсто и место во еден сончев место за 6 недели. Секој ден треба да се пијат 3-4 пати на добри се тресат. Потоа ratafii Вирус преку крпа, се става во чист шише, zakuporte и се чува на ладно и темно место.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ладно месоЛадно месо
Малина ликерМалина ликер
Ratafii на праска јамиRatafii на праска јами
Слатка вотка (ratafii): рецептиСлатка вотка (ratafii): рецепти
Цреша ракијаЦреша ракија
RatafiiRatafii
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Цреша ракијаЦреша ракија
Инфузија на црна рибизлаИнфузија на црна рибизла
Алкохол на црвени рибизлиАлкохол на црвени рибизли
» » Бери ratafii