ma.AlcoruGuru.ru

Праска ликер

Видео: праска ликер рецепт дома

праска ликер

Видео: Експериментот №2. Лето алкохол: малина, диња, праска

1 кг праски, 1 литар алкохол, шеќер сируп 1 литар.Отстрани зрели праски од коските, се сече на парчиња и се потопени во едно шише, да се пополни со алкохол, и за 1 месец да се изложуваат на сонце. Вирус и се меша со дебел шеќерен сируп, се филтрира, се става во шишиња и се чуваат во хоризонтална положба.

Видео: Експлозивни снимки [Cheers! | пијалаци]

8 l грозје квасец, 800 g на кршен праска кернелот, 1,5 kg на зрели праски, шеќер, водкаВо квасец додадете кршен праска јами, надминување 2 пати, што резултира алкохол се меша со вотка во сооднос од 1: 1. Праски мелење, истурете добиени смесата да притиснете 10 дена, па дури и да го надмине пати. Ублажуваат, се додаваат по литар од 400 g на шеќер. Измешајте добро и вирус.

Видео: Рецепт ракија од праски од Alkofana

1 кг праски, 1 литар на алкохол или вотка, 1 кг шеќер, 1-2 парчиња. чешне, 500 ml вода.

Праски се мие и каша. На коскена Паунд и се прелива 500 ml на алкохол. Пире праски низ сито, се меша со шеќер и се остава да отстои за 2 дена, а потоа повторно низ сито и додадете остаток на алкохол. На резултат на маса се меша со алкохол јами-преплавена и да додадете мелени каранфилче. Филтрира и се пополнети.

200-250 g на праска кернелот или 250 g цреша јами, 3 литри вотка, 1 кг шеќер, 1 литар вода.

Праска или кајсија јами во метални мелени малтер, се меша со иста количина колку што цреша јами. Кисна за три недели во вотка, тресење секоја недела. Потоа исцедете ја внесе вотка, вирус преку платно, се меша со сируп. Смесата се филтрира повторно темелно, се прелива во шишиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи домашно вино од праскиКако да се направи домашно вино од праски
Праска ликерПраска ликер
Ratafii на праска јамиRatafii на праска јами
Мирисна и густа сок од праскаМирисна и густа сок од праска
Супа од праски и бело виноСупа од праски и бело вино
Две точниот рецепт праска ликериДве точниот рецепт праска ликери
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Сирупот од праски и виноСирупот од праски и вино
Три од најуспешните дома рецепт праска ликерТри од најуспешните дома рецепт праска ликер
Праски со црвено виноПраски со црвено вино