ma.AlcoruGuru.ru

Слатка вотка (ratafii)

Видео: Crimson ratafii или слатки вотка

Многу зрели и многу чиста пресели малини се прелива во шише и се прелива алкохол така. кои едвај покриени бобинки. Чувајте сончев ден 3 Алкохол мозоци потоа одделно се подготви сируп До 1 литар алкохол земени 200 гр вода и 200 гр шеќер. Прво вода со шеќер се вари два пати целосно отстранување на скала и полека, мешајќи постојано, истурете топла сируп во алкохол, преку специјален филтер.

е направен на филтерот: преземат инка, ставете го во внатрешноста слој на памук, тоа е добро се стави слој издробени но не калење со вода бреза јаглен, и на горниот капак фланелен. Потоа преку истиот филтер, истурете ја целата смеса во шише до работ на вратот, што е можно најдобро и приклучок на сет за неколку недели на топло место за вотка како што треба да се реши. Потоа нежно, бидете внимателни да не да се тресат на талог, се става во чист шише вотка во друга, и ratafii подготвени.

За да се опише основните процес може да биде повеќе различни за готвење ratafii други видови.

1 кг проследен цреши, малини 500 g, 500 g на црвени рибизла, 2-Зл regia, 2,5 кг шеќер, 4 g на цимет, каранфилче 4 g.

Бобинки се смачкана, се остава да отстои 5 часа се користи, стискаш на сок (сок, исто така може да се добијат со користење на соковник). Сок додадете шеќер и оставете додека целосно не се раствори. Потоа, измешајте сок со водка, додадете цимет, каранфилче. Смесата се става во шишиња, плута и инсистираат на сонцето за околу еден месец, тресење секој 2-Н на ден. Инфузија и да ја задржите во студ.

Слива намали на половина, извадете семиња и мелење во малтер и сливи, по 3-4 часа низ сито, да додадете шеќер по вкус и алкохол, за производство на течни каша. Стави во подрум или други ладно место, по 2 месеци да се филтрира и се прелива во шишиња.

800 g проследен цреши, 400 g на црвени рибизли, малини 400 g, 400 g цреша, вотка, шеќер, цимет.

Цреши, рибизли, малини и птица цреша здроби и го стави во подрумот или било ладно место. По 4 дена, филтер сок и се разредува вотка во сооднос од 1: 1. За секој 1,2 литри сок стави 250 гр шеќер и едно парче од цимет. Издржат 2 месеци, вирус и се прелива во шишиња.

400 g на шипка, 5 L на вотка, 3 кг на мед, 500 ml вода колковите се вари за еден час во раствор од вода и мед. Потоа варени бобинки внимателно мелење, повторно се стави во иста сируп и се готви за уште 10 минути. Вирус супа, стискаш и да се резултат на сируп прелива вотка. Кисна за 2 недели, а потоа вирус, се прелива во шишиња и плута добро.

Видео: Вино ratafii тинктура

2.4 kg на црно црница, 600 гр цреши, 8 l вотка, цимет, кардамон 20 g, 20 g на морско оревче colors- сируп:600 гр шеќер и 4,5 L на вода

На бобинки стискаш на сок. Паунд зачини, мешан зачин и Бери торта, се прелива вотка, инсистираат на топло место најмалку 10 дена. Потоа вирус на вотка, се меша со притисне сок и засладен со сируп, варени шеќер и вода, се филтрира.

150 гр кајсија семе јадра, јадра 150 g праска семе, 150g на горчлив бадеми, 7 литри вотка, кора од лимон 150 g, 12 g на каранфилче, цимет 12 гр, 6 литри вода, salt- сируп:600 g на шеќер и 2,5 L на вода.

Паунд јадро семе и зачини, истурете мешавина на вотка. Кисна 7-10 дена, а потоа стигне, додавање на вода и неколку на сол. Подсладите сируп, варени шеќер и вода, се прелива во шишиња.

До 1 литар алкохол се прелива во шише 20 g на грубо кардамон во прав и место за 2-3 недели на топло место. Потоа се подготви сите исти операции, како во производството на малини ratafii само што може да додадете шеќер 50-70 грама Повеќе

До 1 литар алкохол 8 g преземе каранфилче, цимет 2 g, 2 g на кора од лимон, добро се мие, сува и грубо се интерпретира. По 3 недели, стори сé што е на ист начин како со малина ratafii но водата, додадете 100 гр повеќе од1 литар алкохол внесе на 30-40 гр суви пеперминт, е подготвена како што е споменато во понатамошниот текст.

На 1 литар на алкохол од 60-70 g намалување, кора од лимон или портокал победник. Внесе за 2-3 месеци на топло место, тогаш тоа е подготвена како што е споменато.

Интерпретираат праска јами, ги пополни половина шише и пополнете го со вотка да се расчисти пред почетокот на вратот. Место во еден сончев место за 4-5 недели. Тогаш само може да се прелива шеќер на стапка од 200 g на 1 литар пијалок и се промешува. Или може да се, ако сакате да ratafii беше послаба, прво се вари сируп, додавајќи чаша вода е количината на шеќер и се вари од своето време до дебел сируп дека ratafii разредува, се меша, се остава да отстои неколку часа и се прелива во чиста шише преку лен филтер.

Изберете повеќето зрели дуња, решетки (до тестисите), спречување на семе што паѓа во каша. Пулпата се стави на ноќта во подрумот, со цел да се разделиме сок, а потоа притиснете го низ сито. Додадете сок од шеќер по вкус. Исцедете го сокот во вотка, која треба да биде пет пати повеќе од сок. Додадете каранфилче и жезло. Смесата се чува во сонцето за еден месец, тресење повремено. Вирус, се прелива во шишиња, плута, се остава да отстои.

20 g на жезло, 12g цимет, каранфилче 4 g, 2,5 литар алкохол, 1,2 кг шеќер, 500 ml вода, портокал цветови.

Стави жезло шише, цимет, каранфилче, истурете на алкохол, инсистираат 2 недели на топло место, а потоа додадете шеќер растворен во вода, и портокалови цветови.

8 g од каранфилче, цимет 2 g, 2 g на кора од лимон, 1 литар на алкохол.

Каранфилче, цимет, лимон кората мијат добро, се сушат и фунтата. Потоа пополнете во шише и се прелива алкохол. Задржи на сонцето за 3 дена. Алкохолот е исцедена и пред подсладите варен сируп (1 литар алкохол - 300 ml вода и 200 гр шеќер).200 гр јадра праска кернелот, 25 g на горчлив бадем, 20 g на слатка бадеми, 25 g ѓумбир, 25 g на каранфилче, 25 грама цимет, 25g јадра кајсии, 25 g на семе мијалник јадра 25 g јадра цреша јами, 10g Коријандер 5 литри вода- сируп:600 g на шеќер и 3,5 L на вода.

Јадра на ossicles и зачини се прелива вотка, инсистираат на топло 10 дена надмине 2 пати и како резултат на алкохол подсладите сируп готви шеќер и вода.

4 kg капина, 10 L на вотка, 25 g на жезло, ѓумбир 25g, 25g koritsy- сируп:800 гр шеќер и 1,8 L на вода.

Плодови мачкам и се фаќа за зачини фунти и го стави во исцеден сок. Истурете во вотка со сок и оставете го за 10 дена. Потоа вирус и подсладите сируп, варени шеќер и вода. Вирус.

400 g на какао, 800 ml вода, 1,6 литри на етил алкохол, 1,2 кг шеќер, 7 g на цимет, ванила 4 g.

Какао прелива алкохол инсистираат две недели. Вирус, се прелива во тегла, стискаш на топчиња, исто така, се става во сад, додадете вода, шеќер, цимет во прав со шеќер и ванила, врзани крпа вратот, се стави во сонцето за две недели. Потоа вирус и се прелива во шишиња.

35 g цимет, 35g ѓумбир, 8,5 g на каранфилче, морско оревче, жезло и шафран, 2,5 l на слаба spirta- алкохол сируп:2,5 кг шеќер и 820 ml вода. Зачини фунти, се прелива вино со алкохол и се остава да отстои за два месеци, а потоа се исцеди, стегајќи остатокот. Вари во вода над средна топлина до дебел карамел шеќер и да додадете на алкохолни инфузија, вирус и се става во шишиња.

2,5 литри на етил алкохол, 410 g на кафе, 1,2 литри на вода- сируп:1,2 кг шеќер и 400 ml вода.

Мелено кафе да се прелива со врела вода, се прелива во шише, добро е да се затвори и инсистираат ноќ. Потоа додадете на вино и алкохол, и расипано, се стави во сонцето за три недели. Потоа се филтрира, талогот се добро исцедена надвор, и се прелива во варен и ладење сируп. Кога тиња назад вирус и се прелива во шишиња.

20 g кардамон, 1 литар на алкохол, 250-270 гр шеќер, 200 ml вода.

Истурете на алкохолот во шишето, се посипува грубо тресна кардамон и го стави на 2-В недела во еден сончев топло место. По 3 дена, алкохолот исцедена и посебно се готви на сируп. Вода и шеќер се вари два пати, целосно да се отстрани пена и полека, со постојано мешање се прелива алкохол во топла сируп, преку специјален филтер. (Да се ​​земе филтер инка, го стави во волна слој)

800 g проследен цреши, 400 g на црвени рибизли, малини 400 g, 400 g црница, вотка, шеќер, цимет.

Половина цреша инсистираат 3 дена, каша заедно со коски. Тогаш сите цреши и рибизли, малини и дудинки уништен во еден сад. Вирус на сок низ сито и го стави во шише, истурете назад иста количина на вотка, исто како и сок, додадете шеќер и цимет. Нека мешавина стојат за неколку месеци, а потоа вирус и се прелива во шишиња.

1,2 литри вода, 12 g на анасон, цимет 12g, 12g риган, каранфилче 4 g, 4 g на жезло, 2,9 литри на етил алкохол, 2,5 кг шеќер, горчлив портокал.

Видео: Рецепт тинктура од замрзнати црни рибизли од Alkofana

Тргни неколку горчливи портокали прелива вино со алкохол и инсистираат на 7 недели. Потоа вирус на течност, не стегајќи остаток се раствора во вода, додадете шеќер и анасон, цимет, риган, каранфилче и жезло. Сето ова е да се инсистира уште 4 недели на ладно место, а потоа вирус.

2 лимон вотка 1-2 литри, 500 гр шеќер, 35 гр коријандер, Ангелика семе 10 грама, анасон семиња 1 прстофат, анасон, копар, морков, ким.

Зачини фунта, додадете сок од лимон и кора од лимон, додадете шеќер, се прелива вотка и инсистираат недела, тресење на ден. Вирус и се прелива во шишиња.

35 g кајсија семе јадра, јадрата 12 од горчлив бадем, 500 ml вотка, 200 g на шеќер.

Кернелот кајсии и горчлив бадем фунта излупени и го стави во шише, се прелива вотка, додадете шеќер. Кисна за три дена, а потоа да помине преку крпа и се прелива во шишиња.

115 g на горчлив бадеми, 5 L на вотка, 1, 2 l цреша сок, 25 g на кора од лимон, 20 g на морско оревче, ѓумбир 6 g, 6 g на каранфилче, 3 g koritsy- сируп:400 g на шеќер и 1.2 L на вода.

Прочистена горчлив бадем, лимон кора, морско оревче, ѓумбир, каранфилче и цимет смачкана, се прелива вотка, инсистираат топло 1 недела, а потоа стигне со цреша сок и засладен со сируп, варени шеќер и вода.

Земете еднаков износ на цреша плодови, цреши, проследен, црвени рибизли, малини, јагоди, сите дрвени tolkushkoy здроби и го стави на ладно место. По три дена, на мозоци сок, додадете еднаков волумен на алкохол и по 1,2-1,5 литри течност да се стави 200 грама шеќер и цимет парчиња и го стави на сонце или на топло место за 2 месеци, а потоа вирус во шише со филтер хартија.

200 g на ливчиња на бели рози, 500 ml на чиста топла вода, 400 гр рафиниран шеќер, цимет, kishnets вкус, вотка ливчиња од рози се прелива чиста топла вода, оставете ја да стои на сонце 2 дена, вирус низ сито, да додадете иста количина на вотка, колку вода . На 2 шишиња стави оваа смеса 400 гр рафиниран шеќер, цимет и kishnets вкус. Капа на шишето, се стави на една недела на сонце, а потоа се филтрира.

30-40 g сушено нане, 1 литар на алкохол, 200 гр шеќер, 200 ml вода. Нане прелива алкохол и инсистираат во сончево место за 2 недели. Од шеќер и вода да се готви на сируп, се лади и се прелива во инфузија. Потоа се филтрира и се става во шишиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Малина ликерМалина ликер
Ratafii на праска јамиRatafii на праска јами
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Црвена ratafiiЦрвена ratafii
Слатка вотка (ratafii): рецептиСлатка вотка (ratafii): рецепти
Ratafii смрекаRatafii смрека
RatafiiRatafii
Рецепти аристократски вотка ratafiiРецепти аристократски вотка ratafii
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
» » Слатка вотка (ratafii)