ma.AlcoruGuru.ru

Сос за печено телешко месо

Сос за печено телешко месо

Видео: Жешка домашнаСо цел да се впие суво солени булото се отстрани вишокот на сол и омекне тоа, потребно е да се одржи во млака вода за 5 до 10 минути. Исплакнете со свежо пакување. Стави ја на чинија и се прелива вино. Стави теле пулпа тежина од околу 2 kg во плиток сад. Посипете сува билки и прелив со маслиново масло. Додадете го виното до 1 см.

Бришење месо маринадата, покријте го садот и оставете преку ноќ во фрижидер за 3-4 часа или на собна температура. Потоа лежев од масло печат на крпа и исушете ја. Извадете го месото од маринадата, замотајте ја во пакување и место на сад за печење. Истурете ја маринадата.

Видео: Како да се направи домашна печено говедско месо. Закуски од Иван!Стави месо во рерна загреана на 230 ° C. По 10 минути, намалување на температура до 180 ° C. По 5 минути, отстранете ја со лажица на масти и се прелива останатите сок од месото. Печено месо за 10 минути, а потоа истурете во мала количина на течност останатите маринадата.

Otskrebite месо остатоци од дното на чинија или тава, стави назад месо во рерна и се зголемува температурата на 230 ° C. тоа печење за уште 20 минути, basting често со маринадата. Кога маринадата над, да додадете на вино. Ставете го месото на жестока служи јадење и го стави на топло место.

Додадете на вино на сок во сад и се вари на висока топлина додека течноста е задебелена, измешајте за распуштање на изгорени парчиња месо. Истурете го сосот во чинии. Исечете го месото на парчиња и секое парче се прелива сос кога ви служи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Gigot телешко месоGigot телешко месо
Кама КараКама Кара
Птици БургундијаПтици Бургундија
Задушени во црвено виноЗадушени во црвено вино
Патка маринирани на дојкаПатка маринирани на дојка
Јастог на свеж спанаќ лисјаЈастог на свеж спанаќ лисја
Месо во БургундијаМесо во Бургундија
Маринирани зајакМаринирани зајак
Печено говедско месо во виноПечено говедско месо во вино
Телешко месо Карпачо со бели тартуфиТелешко месо Карпачо со бели тартуфи
» » Сос за печено телешко месо