ma.AlcoruGuru.ru

Технологија впива skewers во бело и црвено вино

skewers, маринирани во вино

Љубовниците на отворено рекреација советуваат да се обиде ќебапи маринирани во вино. Резултатот треба да ве задоволи. Винска киселина омекнува влакна од месо, што ја прави нежна и мека и сува материја дава вино уникатен ќебапи светлина мирис. Алкохолот не се чувствува, како што испарува при готвење на скара.

Да се ​​подготви skewers во вино е најдобро одговара, свинско, говедско или овца. Пилешко и риба е подобро да се маринираат за други рецепти. Вие не може да впие месо во алуминиум или дрвени садови, бидејќи во контакт со метал се оксидира вино и дрво брзо го впиваат маринадата.

Одговара на секој суво црвено или бело вино. Употребата на слатка, semisweet и збогатена видови треба да се напушти, како што тие не омекне месо и не даде посакуваниот вкус. Таа не прави никаква смисла да се купи скап пијалок, може да се направи дури и младите домашните вино од грозје, која се справува со својата задача.

ШИШ ќебапи на црвено вино

Мариновани состојки по 1 кг месо:

 • црвено вино - 300 ml;
 • кромид - 4 парчиња;
 • лимон - 1 половина;
 • црн пипер - 5 грашок;
 • црвен пипер - 1 парче;
 • копар - половина од зрак;
 • сол - по вкус.

рецепт:

1. Одмрзнување месо (свинско, јагнешко, говедско) на собна температура. Исплакнете под млаз вода, нека водата да истече, отстранување на јадрото и големи парчиња на масти.

2. Исечете на парчиња месо Мај 5 см и лесно победи.

3. Отстрани три светилки, потоа намалување на нивните прстени, а потоа да биде удобно на кама стап. Исецка останатите кромид за пржење во тава.



4. Извадете ја од средината на црвена пиперка со зрна, се сече на големи делови од телото.

5. Мелење анасон, истурете половина од зелена во посебен сад, тоа е потребно за скара салата готвач.

6. Ставете во длабока емајл или пластични прибор парчиња месо и кромид melkoporezanny. Промешајте за 3-4 минути, додека на парчиња не се импрегнирани со мирис на кромид.

7. Додадете 50 мл црвено вино и сок од половина лимон, се промешува повторно за 2-3 минути.



8. Леј за marinating месо во тава, Леќата секој слој на билки, парчиња црвен пипер, црн грашок и сол.

9. рамномерно истурете парчиња преостанатото вино (250 ml), стави кромид прстени.

10. Затегнете садови на вратот со проѕирна фолија и го стави на месо маринирани во фрижидер за 5-6 часа.

Видео: скара рецепт во вино

11. Кога се наметнува врз skewers парчиња месо да се наизменично со кромид и црвени пиперки. За време на печење ќебапи периодично vzbryzgivat останатите маринадата.

маринадата црвено вино рецепт
ШИШ ќебапи на црвено вино

Скара на бело вино

Мариновани состојки по 1 кг месо:

Видео: Куќа вино, преработка на грозје

 • Суво бело вино - 250 ml;
 • маслиново масло - 2 лажици;
 • кромид - 5-6 парчиња;
 • лимон - 1 половина;
 • Лук - 0,5 глави;
 • црн пипер и сол - по вкус.

рецепт:

1. одмрзнат месо е исчистен од масти, потоа се сече на мали парчиња (3 3 см), сол и бибер. Salo, исто така, се сече на мали парчиња и се стави одделно. Ќе ви треба кога пржење.

2. Излупени кромид сече на дебели прстени за лесно турка кон кама. Лимон и лук поделена на мали парчиња.

3. На дното на емајл или пластичен прибор за да се стави неколку кромид прстени (што тие се затворени на дното), неколку парчиња од лимон и лук. Топ - слој на месо. Во оваа низа на слоеви стави сите производи (во зависност од бројот на оброци може да има неколку) да биде последен кромид.

4. рамномерно се прелива бело вино следната скара.

5. Покријте го садот со капак или чинија на врвот да се стави тегла со вода, која ќе притиснете придонесе за подобро се апсорбираат.

6. За да се одржи на месо во фрижидер за 4-5 часа.

7. skewered ќебапи на skewers, наизменични со сланина, кромид и лимон. За време на готвење спреј маринадата.

Marinades за скара бело вино
Скара на бело вино
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ќебапи во кавкаскиЌебапи во кавкаски
Рецепт skewers на рибаРецепт skewers на риба
Марината за пилешки ќебапиМарината за пилешки ќебапи
Ручек во стилот на скара. Продолжи. - 2 ч.Ручек во стилот на скара. Продолжи. - 2 ч.
Подготовка на ШИШ ќебапи на јагнешкоПодготовка на ШИШ ќебапи на јагнешко
Како да се маринираат јагне на skewersКако да се маринираат јагне на skewers
Ќебапи со сланинаЌебапи со сланина
Вино и храна: комбинација.Вино и храна: комбинација.
Marinating СвинскоMarinating Свинско
Свинско во пивоСвинско во пиво
» » Технологија впива skewers во бело и црвено вино