ma.AlcoruGuru.ru

Битка за маринадата. Марината skewers правилно

Скара на природата

Скара на природата

Отворено ние секогаш се поврзани со ШИШ ќебапи.

Само се чини дека гори оган, во кој се гуши дрво и мирис на сочно месо, што е за да биде на кама да одат во топлина.

И покрај преовладува мислењето дека месото се расипе многу тешко, скара готвач бара не само вештина, но исто така и напори.

До скара беше успешен, а парчињата месо со темен кора не се само убава, но, исто така, вкусни, треба да се стави многу напор. Се разбира, прво што треба да се купат добри месо. Но, важно нијанса во подготовка на ШИШ ќебапи е изборот на маринадата.

Тоа маринадата во која месото се натопени пред јадење за неколку часа, тоа е од суштинско значење за успешна скара. Некои од "напредни" готвач веруваат дека додавањето на марината на оцет е остаток од времето, бидејќи на тој начин нашите родители се случи во далечната 80-90 години.Таквите луѓе веруваат дека додавањето на оцет во маринада неизбежно ќе доведе до фактот дека месото ќе биде тежок и без вкус. Сепак, тоа е оцет во нашиот регион е класичен опции маринадата, и да се откаже од тоа едноставно не е достоен за тоа.

Видео: Skewers на пилешко: 4 марината рецепт

Заострување на месо од оцет - едноставен мит. Еден квалификувани храна технолог или да се потврди дека ефектот на киселина на влакна и сврзното ткиво во месото предизвикува нив да омекне. Затоа, текстурата на месото е добивање на подобро, помека.

Marinating ШИШ ќебапи секогаш го скратува месо за готвење. Колку подолго пилешко или свинско месо во маринада ќе остане, толку подобро и побрзо barbequing.Сушените билки може да се додаде маринадата во секое време, но свежо е подобро да се користи веќе подготвени со месо. Глазури се применуваат за 5-7 минути додека тендер. Ако ги користат пред, вашиот месо ќе изгори. И така тоа ќе стане розова и вкусна кора.

Експертите не се препорачува да се користи на марината мајонез, затоа што овој производ ќе се направи храбар скара и "тешки". Но, вината се совршени за marinating од алкохол, исто така, ја омекнува структура на производот.

Фаза маринирање ШИШ ќебапи:

- уредување и сечење месо.

Видео: Како добар и праведен маринираат месо за ШИШ ќебапи (shashlik Свинско Мариновани) Скара

- зачини (најлесно опција: сол, бибер, коријандер, каранфилче).

- Додадете го сече кромид.

Видео: На повеќето вкусни skewers на јагнешко месо. Рецепт за маринадата, месото беше мека

- мешање.

Алуминиумски садови не е погодна за скара, бидејќи тоа се оксидира и дрвени ограбува сок производ.

Промешајте со месо со мариноване треба многу, па ако се работи со тесто. Во процесот на месо "камшикување" додадете маринадата да се обезбеди подеднакво дистрибуција. Потоа оставете скапуваат месо пред готвење.

Уживајте во вашиот одмор и вкусна скара!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кама КараКама Кара
Месо во БургундијаМесо во Бургундија
Телешки стек во БордоТелешки стек во Бордо
Маринирани зајакМаринирани зајак
Печено говедско месо во виноПечено говедско месо во вино
Марината за пилешки ќебапиМарината за пилешки ќебапи
Ручек во стилот на скара. Продолжи. - 2 ч.Ручек во стилот на скара. Продолжи. - 2 ч.
Подготовка на ШИШ ќебапи на јагнешкоПодготовка на ШИШ ќебапи на јагнешко
Како да се маринираат јагне на skewersКако да се маринираат јагне на skewers
Печено телешко месо во црвено виноПечено телешко месо во црвено вино
» » Битка за маринадата. Марината skewers правилно