ma.AlcoruGuru.ru

Како да се маринираат јагне на skewers

Како да се маринираат јагне на skewers

Како да се маринираат јагне на skewers

  Како да се маринираат на јагнешко месо на скара? Ова прашање е особено ако се нови, и тоа со право.

Вие не може да подарите на месо од различни експерименти, бидејќи рецепти одамна, тие само треба да го користам.

За разлика од ќебапи телешко Ова е тенка префинет вкус.

                        Основните правила на скара за готвење

    Марината не е потребно да додадете оцет (различни видови). Тој целосно се менува вкусот готви скара, бидејќи отстрани меѓуклеточната течност, и на готовиот производ  излегува како гума. Тоа не е препорачливо да се користи и мајонез. се пополнува  салати.  Зеленчук (пиперка, домати, модар патлиџан, кромид) печени на јаглен, пред расчистување нив.

Видео: Skewers на јагнешко (тендер, сочни и се топи во вашата уста) | кујна "del Norte"

  Месото треба да СРЈ одделно од зеленчук, бидејќи зеленчукот се подготвени многу порано,  Во меѓувреме СРЈ на ШИШ ќебапи, од зеленчук ќе испаднат жар.

  Варен зеленчук служи одделно, цели или сецкани, итнriukrasiv нивните магдонос, копар, cilantro.

Правилно маринираат јагне на скара потребно јагне. Најдобар месо е на страната на капа, можете да го користите на задната нога. Месото се сече на парчиња 5-6 cm во големина. Ова скара ќе бидат сочни и тендер.                      Марината за ШИШ ќебапи на јагнешко

  јагнешко месо (2,5 kg)

  сол (25 грама)

  Црн бибер, земјата (2 грама)

Видео: Marinovka ќебапи јагнешко

  allspice (2 грама)

  Пилешко јајца свежо (Шест парчиња)

  кромид (Пет глави).

                                подготовка

Видео: Како да се готви skewers на јагнешко месо. Marinades за скара од Иван!

Месото е добро се меша со пиперки, кромид. За таа цел, емајлирани опрема ил тава. Потоа тој притисна рацете за да целосно да се отстранат воздухот. Потоа на врвот на пауза сурови јајца, тие треба да ги покрие месото.

Маринирано месо до 10 часа, но во топло место. А горниот слој на јајца спречува навлегување на воздухот. Пред топла месо и јајца се меша добро и нанижани на кама.

И така, сега знаете како да се маринираат јагне на skewers. Ако се направи правилно, тоа ќе биде гаранција за добро расположение и многу од најживописните впечатоци. Не заборавајте да се земе вашата домашни пијалоци. Секој уживате во вашиот оброк!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви зеленчук на скара: јаглен закуски!Како да се готви зеленчук на скара: јаглен закуски!
Ручек во стилот на скара. Продолжи.Ручек во стилот на скара. Продолжи.
Ќебапи во кавкаскиЌебапи во кавкаски
Марината за пилешки ќебапиМарината за пилешки ќебапи
Ручек во стилот на скара. Продолжи. - 2 ч.Ручек во стилот на скара. Продолжи. - 2 ч.
Подготовка на ШИШ ќебапи на јагнешкоПодготовка на ШИШ ќебапи на јагнешко
Печено телешко месо во црвено виноПечено телешко месо во црвено вино
Ќебапи со сланинаЌебапи со сланина
Marinating СвинскоMarinating Свинско
Свинско во пивоСвинско во пиво
» » Како да се маринираат јагне на skewers