ma.AlcoruGuru.ru

Свинско во пиво

Видео: Skewers на пиво од svininy.Retsept.Vkusny скара

kak-marinovat-shashlyk-V-pive

Необичен рецепт марината за традиционални јадења и излети излети. Кама пивото е меки, сочни, со еден суптилен мирис на слад и хмељ, со себе безалкохолни сад - за пржење сите алкохол испарува.

Маринираат во пиво може да биде било кој "црвените" месото: свинско, јагнешко или говедско месо. Но излегува дека повеќето вкусни skewers на свинско месо, бидејќи тоа е она што на месо совршено апсорбира вкус на пиво. Свинско месо (грлото на матката, градите или рамо) мора да биде свежа, не-замрзнати со мал слој на маст.

Најдобра опција - во живо пиво на допрете, кој не е пастеризирано, а мирисот на ќебапи ќе биде посветла. Но, ако не постои нацрт пиво, кутии погодна (по можност филтрирани). Јас не препорачувам за купување на најевтиниот вид. За марината е подобро да се земе просек или скапи пиво, повеќе, па како што не бара толку многу. Сепак, наместо на пиво, можете да го користите природни квас.

состојки:

  • свинско месо (вратот, рамото, градите) - 1,5 kg;
  • бело - 300-500 ml;
  • кромид - 3-5 парчиња (средна големина);
  • бибер и други зачини - по вкус;
  • сол - по вкус.

Оптимална количина на месо по лице - 300-500 грама. На повеќе други јадења, толку помалку ќе сакате да се скара. Процентуалната застапеност во рецепт наменета за група од 3-5 лица. Точниот износ зависи од садот за пиво за маринирање.

Како да се готви скара во пиво1. Мијат месо се сече на парчиња. Големината на парчиња зависи од скара, сезона и пржете место. Во летниот период, не многу ветровити услови може да се намали свинско голем (6-8 см) на ќебапи претвори сочни. Во студената сезона, и кога силен ветер, на парчиња да го направи подобро од помалите (3-4 см). Тие брзо СРЈ, но ќе остане сочно.

2. исецка на кромид. Фановите на светла вкус на кромид светилки може да се исецка на ренде, мелница или блендер додека каша државата. Ако ви се допаѓа пржени кромид, тогаш е подобро да се сече на прстени (мали) или половина прстени (големи).

3. Место на свинско месо во тенџере или пластична лента. Додадете кромид и суви зачини, не сол. Покријте ја напушти месо во сува маринадата за 30-40 минути на собна температура.

Видео: На повеќето вкусни скара свинско рецепт марината на пиво - ZOLOTYERUKI

4. Ставете пиво свинско и го стави да се маринираат за 2-3 часа во фрижидер - 6-12 часа.Месо треба само лесно покриени со пиво, но не пливаат во него! Сол 10 минути пред пржење.

5. Кога јаглен се подготвени skewered ќебапи на skewers со цел: парче свинско месо, неколку кромид прстени, повторно секое парче месо. Блискиот skewers мора да бидат многу големи парчиња, бидејќи таму е обично повеќе топлина.

За да skewers рамномерно печено свинско печење е важно сите одеднаш, наместо една кама нанижани до следната.

Видео: Skewers на пилешко и свинско месо во пиво

6. skewers со месо е повлечен на послужавник и се доближи до мангал. Пиво прелива маринадата во шише, се уште е потребно.

7. Ставете skewers на скара. Во процесот на печење време на време да се сврти на месо со сос и вода од шише.

Вкупно време за готвење свинско месо - 20-30 минути, повеќе или помалку висока температура. Варено месо е кафеава и малку исушената крилни позиции. По намалување на месо влакна се јасни сок.

Ако по овој пат се чини дека скара е уште влажна, тоа е подобро да се отстрани од топлина, во суд, додека таа е подготвена, но преварен месо не може да се подобри, станува сува.

Видео: Сочни скара: две верзии на скара за една голема компанија [Мажите готвење]

слика скара во маринадата пиво

8. Подготвен skewers е повлечен во емајл или керамички опрема (челична) и садот капак. Пластика (па дури и храна) значително се расипува вкусот на јадења.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Говедско месо со црвено вино сосГоведско месо со црвено вино сос
Свинско месо колбаси во каталонскиотСвинско месо колбаси во каталонскиот
Месо сос за мобилниМесо сос за мобилни
Шведската кујна и вклучена. - 2 ч.Шведската кујна и вклучена. - 2 ч.
Свинско месо чорба со сливиСвинско месо чорба со сливи
Подготовка на ШИШ ќебапи на јагнешкоПодготовка на ШИШ ќебапи на јагнешко
Желудник дива свиња во ПалатинЖелудник дива свиња во Палатин
Маринирани свинско уши стапчиња за пивоМаринирани свинско уши стапчиња за пиво
Како да се маринираат јагне на skewersКако да се маринираат јагне на skewers
Ќебапи со сланинаЌебапи со сланина
» » Свинско во пиво