ma.AlcoruGuru.ru

Како да се готви вистински скара?

Ако сте навистина со храна, можете да побарате да се подготват и да ги презентираат skewers на јагнешко месо. Но, за него, чудно е доволно, ние треба вистински јагне. И тоа не само месо, овци, жив млади јагниња.

Ако сте навистина жеден за крв, можете да го прободе себе.
Меѓутоа, со цел да не се измачува на сиромашните zhivotinku подобро да се консултирате со експерт.
Кога рацете се заклани јагнешко месо, можно е да се почне со подготовка на ќебапи.Прво, се сеќавам дека месото на скара не се бари на пареа, а не варени, не пржена и печена. Се разбира, ова бара од пожар. Сепак, отворен пламен не треба да биде.

Видео: вистински скара

Ако СРЈ месо на оган ќе изгори на врвот, а внатре ќе биде суров и тешко. Така што втората компонента на ШИШ ќебапи (јагне по) тоа и се сврте на топлина. Само на овој начин скара е подготвен правилно, печени на "Yum".И тука имаме месо, топлина, плукаат ... Што е следно за она што се користи за да се подготват право ќебапи? Дека е во право - маринадата. Заборавете таква мешавина, како мајонез, кечап, оцет и вода.
Тоа е отров, и отров. Овој сос е направен од лимони, нар сок, јогурт и вино.

Можете да додадете на деликатноста на намалување на парчиња кромид, зачини, сол и малку црн пипер.
Овој сос скара во чекор со побрзо, станува нежност и посебен вкус. За да дознаете дали вашиот скара е подготвена, што треба да се направи инцизија во парче месо со остар нож.

Стана јасно сок - алал да му е, реално вашиот скара е подготвен!
Ако розова сок - почекајте неколку минути и да го повтори пирсинг. Ако сок не е - вие може да сочувствува со, сега не се обиде ова ќебапи.

Видео: Ова ќебапи: Стариот Грузија рецепт

Месо задржи влагата.
Сепак, дури и ако првиот пат кога ќе се готви вистински скара не успее, не се грижи. Пролет само што започна, ќе има многу добри денови и живи овци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ќебапи во кавкаскиЌебапи во кавкаски
Телешки стек во БордоТелешки стек во Бордо
Бифтек со пченка на коратаБифтек со пченка на кората
Подготовка на ШИШ ќебапи на јагнешкоПодготовка на ШИШ ќебапи на јагнешко
Како да се маринираат јагне на skewersКако да се маринираат јагне на skewers
Ќебапи со сланинаЌебапи со сланина
Вино и храна: комбинација.Вино и храна: комбинација.
Marinating СвинскоMarinating Свинско
Свинско во пивоСвинско во пиво
Вино ќебапи јагнешкоВино ќебапи јагнешко
» » Како да се готви вистински скара?