ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи домашно вино од рибизла бобинки

Домашно вино од рибизли - од најпопуларните алкохолни пијалаци, кои може да се подготви себе си. Најчесто направени домашно вино од рибизли, без никакви адитиви се користат само овошје, квасец и вода. Но, постојат многу рецепти за вино од рибизли во комбинација со ароматични зачини. Без разлика кој метод готвење и да изберат, резултатот ќе биде одличен!

слика рецепт
состојки:
  • Црвени рибизли - 10 kg
  • Шеќер - 100 гр
  • Сок - 1 литар

Рецепт за домашно вино Природни црвена рибизла

За подготовка на домашно вино од црвени рибизли треба да се земе 10 кг овошје и 100 грама шеќер 1 литар сок.

На бобинки се решат, се отстрани со четка, се мијат 2-3 пати во водата и го даде да се исцеди.

Црвени рибизли се мијат и се средиме

Потоа каша плодови, се префрлат на тежината на вратот на стакло сад врзување газа и се стави на топло место за 2-4 дена.

Бобинки се водат и да се префрлат во стаклена тегла

Кога каша се појавува, дојдете до дното на сок резервоарот се спојат во еден сад, додадете шеќер и го стави природни домашно вино на секундарна ферментација, плута цврсто затворено сад со вода печат.

Исцеден сок и го стави да ферментира

Ние инсистираме домашно вино црвено рибизла уште 15-20 дена. Кога ферментација запира, се прелива вино од талог со помош на цевка во чиста тегла или шише, покријте и инсистираат на ладно место за 1,5-2 месеци. Уште еднаш се спојат вино со резултат талог, филтер, шишиња и запечатени.

Куќа вино црвено рибизла се прелива во шише

Ако готвите вино од јаболка или огрозд, тоа вкус многу подобро ако кантарион (веднаш или подоцна) за да додадете малку (1 / 10-1 / 5 дел) малини или пире muscadine сорти грозје или варијанти на "Изабела". Оваа акција ќе се подобри процесот на ферментација и се даде на готовиот производ уникатен вкус.

Како да се готви природен вино од црна рибизла

Овој рецепт домашно вино од рибизли, ќе треба 1 кг на црна рибизла, вода, шеќер.

Бобинки за природни вино траг, како резултат на маса се става во шише, пополнете ostyvshim шеќерен сируп (400 ml вода и 100 гр шеќер) и го стави на ладно место. По 3 дена течноста се испушта, на пулпа е исушена и повторно се пополни шеќерен сируп (400 ml вода и 100 гр шеќер).

Прелива мешавина зрно шеќер сируп

По 2-3 часа на течноста филтер, на пулпа преку стискаш е повлечен во неколку слоеви на cheesecloth.

Вино од црна рибизла вирус

Микс на течност што произлегуваат од 1-ви и 2-ри спин, се празнат во голем стаклен сад, истурете вода (600 ml на 1 литар кантарион) и додадете шеќер (500 g на 1 литар кантарион). Сад цврсто затворени капак со вода печатот, се стави на ладно место.

Вино од црни рибизли стави на ладно место

Од време на време влегоа во бурето шеќерен сируп. По 5-6 месеци спојат вино од црна рибизла бобинки со талог, се прелива во друг сад и се чува најмалку уште 60 дена.

Природни црна рибизла виноНа готовиот вино е домашна црна рибизла шишиња, запечатени и оставете за 6-7 дена на ладно место, а потоа здипли за складирање во хоризонтална положба.

Рецепт за домашно вино од црна рибизла

Состојки: 3 kg на рибизла, 500 гр шеќер, 2 литри вода.

Што да се подготви вино од црна рибизла на овој рецепт, бобинки iterate (не ми), отстранување на дршката. Бери каша, додадете 1 литар вода и оставете го на топло место за 4 дена. Смесата беше периодично дрвена лажица промешајте. Тогаш исцеден сок, додадете останатите вода, шеќер, се става во садот за ферментација и капакот за затворање со печат на вода.

Црна рибизла каша на додадете вода

Стави домашна вино, црна рибизла во темно место за ферментација. Кога процесот на ферментација е завршена, се прелива вино од талог, доколку е потребно, додадете шеќер, филтер и шишиња.

Како да се стави на вино од црвена рибизла со коњак

За овој рецепт, вино црвено рибизла треба да се 12 литри сок од црвени рибизли, 1,5 килограми шеќер, 1 литар коњак.

Бобинки се мијат, чистат од peduncles, Склопувачки глина, стакло или дрвени садови, каша и го стави на ладно место за ферментација.

Кога масата ферментира, исцедено сок. Испрати сок да се реши, тогаш тоа се прелива во стаклено шише, додадете шеќер и ракија. Капацитет затвори и го стави на ладно место за 6-8 недели.

Вино од црвена рибизла со коњак сет за ферментација

Виното на филтрирање на рибизла, шишиња, запечатени. Пред јадење ние го задржи најмалку 4 месеци.

Како да се направи вино од црвена рибизла со вотка

Состојки: 5,5 кг црвени рибизла, 0,8 кг шеќер, 1 л вода, 500 ml вотка.Пред донесување на вино од црвени рибизли вотка, плодови исчистени од стебленца, се мијат obsushivayut, каша дрвен толчник и го постави настрана за 1 час. Стискаш на сок, се прелива во шише, додадете шеќер, вода и го стави во темно место за топла ферментација. Капацитет запечатени покрие со вода печат.

Вино од црвена рибизла со вотка

Кога процесот на ферментација е завршена, виното вирус, се става во алкохол и даде пијат пијалак за 7-8 дена. Виното се истури во шишиња, се стави на зреење за 2 месеци во темна ладно место.

Засилени вино направено од бело рибизли

Состојки: 6 kg на бели рибизла, 3 кг шеќер, вотка (500 ml до 5 литри вино).

За подготовка на квасецот на куќата вино на рибизла бобинки 200 гр каша, додадете 100 гр шеќер и го стави на топло место за 3 дена. Квасецот се смета за завршена кога ќе процесот на активна ферментација.

Да се ​​подготви вино бела рибизла бобинки се решат, измиени, стискаш на сок. Додавање на 2,3 кг шеќер и квасец.

Кантарион беше влегоа во подготвениот сад беше затворено со печат на вода, во собата да ферментира во темно место на собна температура.

Вино од бели рибизли

Кога ферментацијата е завршена, бела рибизла вино од талог со спојување, да додадете водка (од 500 ml вотка 5 л вино), темелно се меша и се даде пијалак 7-8 дена. Филтерот за вино, додадете останатите шеќер, се промешува, филтер и шишиња. Поднесуваат вино во шишиња уште 70-100 дена.

Домашна вино од бобинки од црна рибизла со каранфилче

Земете 3 кг плодови, пупки 6 чешниња лук, 1 кг шеќер, алкохол, вино за овој рецепт црна рибизла.

Црна рибизла вино со каранфилче

Рибизли изми, obsushivayut, се прелива во шише, поливајќи ги со шеќер, додадете каранфилче. Ставете го садот со јагоди за 3-4 дена на сонце. Шишето е периодично разнишан. По почетокот на ферментација се инсталира замката на вода и го стави во темно место за 40-50 дена.

По завршувањето на ферментација на вино од рибизла овошје со каранфилче филтрирање, додавање на алкохол по стапка од 50 мл на 1 литар вино во шишиња и запечатени.

Вино од црвено рибизла сок

Состојки: 1 литар црвено рибизла сок, 1 кг шеќер, 2 литри вода.

Сок од црвена рибизла вино

Пред подготвена од рибизла вино, сок се истури во шише, додадете шеќер, вода, затворено со стапица на вода и се остава да ферментира на собна температура за 3-4 недели. Содржината на шишето е разнишан периодично.

Кога процесот на ферментација е завршена, филтер куќа вино од рибизли бобинки низ густа ткаенина или филтер-хартија, шишиња и запечатени.

Рецепт за домашно вино од црвено рибизла со малини

Состојки: 3 кг бобинки црвени рибизли, 2 кг шеќер, 3 литри вода.

За квас: 150 гр малини, шипинка 30 g, 100 g шеќер.

Да ферментира каша малини и шипки, се става во тегла, попрскувањето со шеќер и се полни со вода, така што тоа целосно покриена на маса. Банка врзување крпа и го стави на топло место за 3 дена, содржината периодично разнишан.

одлуки рецепт вино од црвени рибизли направи првиот сируп од шеќер и вода, отстранете ја од пена и се остава да се излади до собна температура.

Мелење Бери црвена рибизла, се шири во стаклено шише, да додадете ладење сируп и квасецот, се меша, се стави газа и се врзува за ферментира во темно место за 8 дена. Секој ден треба да се меша 4-5 пати, што на површината не се формира мувла.

После тоа, кантарион се филтрира преку cheesecloth повлечен, стискаш на пулпа. Како резултат на сок се дренира во шише, капакот се затвора со стапица на вода и се остава да ферментира. Шишето е периодично разнишан.

Вино од црвена рибизла со малини

По 40 дена, на талог формиран на дното на шишето. Вино од црвена рибизла со малини се спои со талог, доколку е потребно, филтрирање, полнење, цврсто запечатени и се чуваат во подрум уште 2 месеци.

Куќа вино црвено рибизла со шеќерен сируп

Состојки: 3 кг црвени рибизла, 3 литри вода, 1 кг шеќер.

Вино од црвена рибизла со шеќерен сируп

Пред да се започне да се направи вино од рибизла, Бери очисти од стебло се решат, се мијат, каша и го стави во стаклено шише. Вода и подготовка на шеќерен сируп, го даде да се излади до собна температура, потоа се става во шише со рибизла маса. Ние се стави на затка и ферментација беше дозволено да ферментира на собна температура за 5-6 дена. На крајот на ферментација, виното се филтрираат преку крпа, филтер, шишиња, запечатени и поставени за да се чуваат на суво и ладно место.

Како да се подготви вино од рибизла со ливчиња од роза

Овој рецепт готвење вино од рибизли треба да се 5 кг црвени рибизли, 4 килограми шеќер, 150 ливчиња од роза.

Ливчиња од роза за вино од рибизли

Пред да се стави на вино од рибизли, јагоди се мијат, obsushivayut, отстранување на труп, се прелива во шише. Додадете ливчиња од роза и сите истури шеќер. Врзување на вратот на јадења со густа ткаенина, се стави во сонцето за еден месец. Спојување на вино, се филтрира низ платно, шишиња.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Куќа вино од бели рибизлиКуќа вино од бели рибизли
Куќа вино од бели рибизли. лесен рецептКуќа вино од бели рибизли. лесен рецепт
Насловна Инфузија на црвени и црни рибизлиНасловна Инфузија на црвени и црни рибизли
Рецепт рибизла виноРецепт рибизла вино
Рецепт на вино на црвени рибизлиРецепт на вино на црвени рибизли
Како да се направи домашна рибизла виноКако да се направи домашна рибизла вино
Алкохол на црвени рибизлиАлкохол на црвени рибизли
Подготовка на вино од црвени рибизлиПодготовка на вино од црвени рибизли
Едноставни правила за подготовка на домашно виноЕдноставни правила за подготовка на домашно вино
Рецепти инфузии на црни и црвени рибизлиРецепти инфузии на црни и црвени рибизли
» » Како да се направи домашно вино од рибизла бобинки