ma.AlcoruGuru.ru

Насловна BlackBerry ликер со вотка

Домашна ликер - е заеднички алкохолен пијалок, кој почна да се направи дури и во античките времиња. Тие се подготвени со алкохол или вотка, но можете да го користите само на шеќер за ферментација. Тие се добро помине арома на овошје и бобинки, од кои тие се подготвени. Според технологијата на изработка тие влегоа три вида:

 • brombeeren_iЗреење - во текот на месецот;
 • Средината - 1-2,5 месеци;
 • Доцен се од 3 до 6 месеци.

За секој вид на овошје и бобинки во текот на созревањето поединецот.Дома-готвени ракија BlackBerry е вистинска уметност и на уметноста. Од овој пијалок содржи многу корисни материи, исто така е многу корисно. Вреди да се напомене дека колку подолго се чуваат, tastier стане.

Blackberry ликер со воткаВАЖНО: за подготовка на ликери од капина користи само дека е зрела капина. Но, пред готвење нив треба да се оди преку, отстранување на скапани, разгалена и остарел, а потоа отстранете ја рачката, се мијат и сушат.

 1. Плодови и шеќер се става во тегла слоеви. Blackberry слој (1 kg.), А потоа на шеќер (300 гр.). Сите се повторува три пати. Подготвени сад неколку пати темелно потресен.
 2. Да се ​​врзуваат на вратот со газа сад. Живееме во еден сончев соба за една недела. Откако еден ден треба да се тресе.
 3. При првите знаци на ферментација, односно формирање на пена на површината, присуството на белите дробови Подсвиркват и кисело мирис, чиста cheesecloth и да се воспостави гумена ракавица. Направи мала дупка во неа, или да се стави печат на вода.
 4. Blackberry ракија толерира во темно место за 30 - 50 дена до крајот на процесот на ферментација. Тој завршува кога потоа издишувајте ракавица или прекин на вода печат да одвои меурчиња.
 5. На готовиот ракија се филтрира низ неколку слоеви на cheesecloth.
 6. Додадете водка за зголемување на тврдината.
 7. Истурете ракија капина во сад за чување, добро затворени.
 8. Се препорачува пред употреба на држач пијат 30 - 60 дена на ладно темно место за подобрување на вкусот.

Резултатот е богат ликер од капини со извонреден вкус и арома.

рецепт №2

 1. Blackberry - 3,5 кг.
 2. Шеќер - 1.2 kg.
 1. nastojka-iz-ezhevikiПред да почнете да готвите бобинки се решат, темелно се мијат и сушат. Чиста Бери полни во шишиња, наизменични секој слој со шеќер.
 2. Пијалокот се оставаат да ферментираат во сончево и топло за околу 7 дена. Во овој случај, на вратот во близина газа за да се спречи појава на инсекти и разни остатоци. Од време на време ќе треба да се тресат на содржината.
 3. При првите знаци на ферментација се воспостави печат вода. Сега ние испрати на ракија на ладно место да созрее за околу еден месец или до крајот на ферментација.
 4. Подготвени да пијат се филтрира, шишиња и запечатени. Нашите ликер капина подготвен. Чувајте пијалок на ладно место.

Blackberry бобинки содржат корисни елементи во трагови, минерали, витамини. Тие имаат благотворно влијание врз човечкиот нервен систем. Денес, според тоа, тоа станува се повеќе популарна рецепти за ликери од Blackberry дома. Овој пијалок носи корист на квалитетот на човечкото тело, тоа им помага да се справат со сезонски болести, како и со разни други заболувања.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликериПијалоци крвта на титаните - рецепти BlackBerry ликери
Тинктура од капинаТинктура од капина
Кој талка во шумата во текот на летото, тој е мудар, или капини ликер рецептиКој талка во шумата во текот на летото, тој е мудар, или капини ликер рецепти
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Ezhinuvka (jezynowka)Ezhinuvka (jezynowka)
Насловна Инфузија на орли помине (со и без вотка)Насловна Инфузија на орли помине (со и без вотка)
BlackBerry виноBlackBerry вино
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
» » Насловна BlackBerry ликер со вотка