ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура од капина

содржина

Blackberry - пријател од детството и сакана од сите Бери. Нејзиниот изглед - Rubus Caesius (ozhina, Boxthorn глуви малина) дистрибуирани многу широко, и расте во шумите и на вода ливади, каде што има соодветни услови на влажност. Произведе вкусни сино-сиво-сина плодови доаѓаат во непроодни грмушки на трнливиот. Цената што е платена за деликатни овошје култура со деликатна арома - изгребани во крвта нозе и раце.

Друг вид на BlackBerry - модерна градина хибриди, најголемиот дел од која е основана во САД и Европа. Бујна жетва, одличен вкус, преносливост, заштеда на корисни квалитети и изглед кога замрзнати BlackBerry обезбеди пристоен лажат во опсег од домашните подготовки, вклучително и во рецепти на алкохолни пијалоци.

Корисни својства на капинки

Витамин Ц содржина група во blackberry пред малина понатаму содржи провитамин А, BlackBerryвитамини Ц и К. составот на овошје на широк спектар на органски киселини: аскорбинска киселина, никотинска, јаболкова, винска, лимонска. Бобинки богата со елементи во трагови, таа содржи калиум, железо, манган, магнезиум и други.

Јадењето капини и тинктури од него, според народните исцелители, ефикасна во следниве случаи:

 • за нормализација на гастроинтестиналниот тракт;
 • како и антипиретик антиинфламаторни агенси;
 • пневмонија;
 • во болести на мочниот меур и бубрезите;
 • во случај на воспаление на зглобовите.

Во прилог на подготовка на инфузии, капини јаде свежа, собрани за понатамошна употреба во форма на сокови, џемови, сирупи. Тоа е дел од рецепти на сосови за месо, дивеч и живина, десерти и колачи.

Рецепт класичен BlackBerry ликер на светлина или алкохол

 • прочистен пијалак двојна дестилација или алкохол 55 - 1 литар
 • шеќер - 0,2 kg
 • добра филтрирана вода - 0,5 l
 • BlackBerry - 1 кг.

Целата бобинки се вчитуваат во стаклен сад, полни со шеќер и се прелива алкохол. Кисна 4 дена во една соба, се тресат шише секој ден. Исфрли во cheesecloth и поделба на алкохол од инфузија на каша. Ottsezhenny бобинки се става одредено количество на вода, како што се меша и по 2-3 часа изложеност повторно филтрира. Вода и алкохолни пијалоци од се поврзете повторно да помине низ филтерот (можете да го користите памук рампа). Инфузијата се става во стаклени шишиња, чување на темно место.

Рецепт тинктура употреба на замрзнати боровинкиГлавната правило на домашен ликер на овој рецепт - не се топи мразот во бобинки пред капини и алкохолсо додавање на алкохол. Кога одмрзнување изгуби голем дел од вкусот веќе ниско-енергетски, промени на полошо и бојата на пијалок.

1 кг капини се 1 литар алкохол или прочистена пијалак тврдината 50, да ги поврзете во стаклена тегла и без додавање на шеќер, инсистираат 3 месеци според условите на околината. На крајот на мозоци, додадете 150 гр шеќер. Тинктура се добива тврдина 30.

Рецепт BlackBerry ликер со нане и лимон кора

 • свежи или замрзнати боровинки - 300 g,
 • алкохол или вотка 40-0,5 l
 • Свежо нане - 2-3 sprigs или суво -. 2 лажички,.
 • кора од лимон,
 • шеќер - 2 лажици. l.

Бобинки додаде до соодветен шише или тегла и се прелива шеќер да се даде на сок. Додади нане, лимон кора од лимон, се прелива вотка. Цврсто затворени тегла чуваат во топла темно место (како на пример во кујната шкаф) 2-2,5 недели. На готовиот тинктура филтрирани во шише и се чува во ладни услови.

Водка рецепт BlackBerry

Овошје и Бери вотка, бренди, може да се направи од различни суровини. На основа на овие прописи се дестилира медовина или вино направен од овошје избрани. Овие пијалоци имаат благ вкус, зачувување на прекрасен мирис на шумски плодови и овошје. Најдобрите од нив се натпреварува во квалитет со коњак.За да се подготви BlackBerry вотка, прво се породи на ферментација на кантарион. лежеше најголемиот дел шише _DSC0390-2Mтресна со кашеста состојба капини и шеќер. Износот на шеќер утврдени со saccharometer, бројка треба да биде 20%. Потоа се додаваат алкохол или квасец пекар (12 g на сув квасец по 1 кг плодови).

Ферментација треба да се случи под вода печат на температура не пониска од 18 години. Оптимални услови - 20-25 С. заврши талкаат каша со mashes се дестилира со користење на генераторот за пареа. Ако филтерот торта од течноста дел може да се дестилираат за производство на директен начин на повеќето едноставно светлина.

Како и со производство на светлина од другите видови овошје, со BlackBerry каша дестилација треба внимателно да се подели на врвот дел, за да се избегне паѓање во Бери вотка метил алкохол. А вториот дестилација не се прави како изгубени BlackBerry вкус.
Оптимално тврдина Бери вотка 30-36.

Blackberry овошје пијат алкохол

На Бери и овошје суровини, специјални палка - алкохоличар или alcoholized сок. Тоа се користи во индустриското производство на ликери, и да го користите волшебникот за во вашиот дом лабораторија алкохол. Ако се меша овие празни места во различни пропорции, промена на износот на додаден шеќер, и силата на алкохол - тоа е можно да се добијат нови оригинални рецепти тинктури.

За да се подготви на BlackBerry овошни пијалоци збогатени потреба:

 • алкохол 45 - 1 литар
 • алкохол 30-0,7 l,
 • BlackBerry - 1 кг.

Целата плодови да се заспие во стаклен сад, покријте го со алкохол 45 и инсистираат на 7-8 дена. Не притискање на каша филтерот за инфузија преку ткаенината. Добиените течност дел се нарекува "прв мозоци сок", неговиот волумен ќе биде околу 1,1 литри. Пулпата е истури алкохол 30 и уште инфузија стојат 1 недела, а потоа филтрирана на ист начин. Двете фракции беа во комбинација и се чуваат во мракот во затворен сад. Со таква подготовка дома, секогаш може точно да се репродуцира омилен рецепт на тинктура. Еве еден:

Тинктура Користење на Blackberry овошје пијат алкохол

 • BlackBerry виноalcoholized сок од капини - 1 литар
 • шеќерен сируп 60% - 0,7 l,
 • лимонска киселина - 1,5 g;
 • ванилин - неколку пелети.

Комбинирајте ги сите состојки, се прелива во шишиња, да "одмор" за 2-3 дена. Земете мека сладок ликер заситени боја со благ мирис на BlackBerry сила на 20. Високиот процент на алкохол овошни пијалаци добиени со користење на друго овошје: малини, јагоди, цреши, боровинки, итн

Рецепт BlackBerry вино

Blackberry - суровини за изработка на убаво вино. Вкусот потсетува на вино од грозје Каберне. Овој пијалок е погодна за јадења со месо, сирење и десерти. И тоа може да стигне и да се направи BlackBerry ракија.

6 kg од кршен плодови, се додава 1 L на вода, 0,6 кг шеќер, 2 g на сув квасец. По активен ферментира за 1 недела да се одделат на течноста од каша. Прелива вино во стомна со вода печат, да додадете уште 0,5 кг шеќер и се остава да отстои во тивка ферментација на 1-1,5 месеци. Секои 2 недели се истура течноста од талог. Ако испратите млади пијат 1-1,5 години во подрум за стареење, што ќе ја претвори во благородна гроздобер вино што ќе поднесе жалба на најпребирливите познавачи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од капинаТинктура од капина
Ирската сладоледИрската сладолед
Кој талка во шумата во текот на летото, тој е мудар, или капини ликер рецептиКој талка во шумата во текот на летото, тој е мудар, или капини ликер рецепти
Blackberry вино домаBlackberry вино дома
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Убаво вино од капини домаУбаво вино од капини дома
Ezhinuvka (jezynowka)Ezhinuvka (jezynowka)
BlackBerry sbitenBlackBerry sbiten
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Инфузија на капини домаИнфузија на капини дома
» » Тинктура од капина