ma.AlcoruGuru.ru

А избор на рецепти за боровинки за алкохол

домашна брусница за алкохол

Боровинки за долго време се задржат хранливите материи и ги поминува во готови ракија или ликер. Резултатот е вкусно, витамин богата пијалаци. Јас ви нудиме 3 начини да се направи брусница за алкохол во домот. Овие рецепти успешно го совладале дури и почетниците готвачи.

За подготовка на инфузии и тинктури за двете свежи и замрзнати боровинки. Во вториот случај претходно одмрзнати бобинки, за да може полесно да се водат. Друга опција - да земе overwintered во ладна малини собрани во рана пролет. Таа ќе се направи вкусна вкус на пијалок.
Главната добар прв циклус преку бобинки, отстранување на скапани и malosochnye.

Овој материјал е посветен на рецепти брусница на алкохол, но можете да направите ликер од други алкохолни основа, на пример, водка, вотка или коњак. Прехранбената технологија идентични, само пропорциите на состојки се менуваат. Луѓето како ликер наречен "боровинка", нивните рецепти, ние објавени порано.

Класична малини за алкохол

Рецептот се појави во XIX век и оттогаш е надвор од мода. Добие добар десерт пијат умерено тврдина.

состојки:

  • шеќер - 500 грама;
  • боровинки - 1 кг;
  • алкохол - 1 литар.

Подготовка:

1. Измијте бобинки и критикувам.

2. резултат на маса е повлечен во тегла.

3. Додади на алкохол, добро се меша со лажица, цврсто затворете го капакот на садот.4. Кисна за 14-16 дена во топла темно место.

5. Вирус што резултира пијалок низ сито, а потоа преку памук газа филтер.

6. Додадете шеќер, се меша, цврсто затворете го капакот и да се поттикнат уште 7 дена.

7. заврши тинктура флаширање. Чување во подрум или фрижидер не подолго од 7 месеци, повкусно влошува.

малини и алкохол рецепт
Класичната верзија

Боровинки за алкохол без шеќер

Силни мажи солени ликер, го подобрува апетитот. Карактеристики на оригиналниот киселост, го прекинува мирис на алкохол.состојки:

  • Брусница - 500 грама;
  • Алкохол - 500 ml;
  • вода - 100 ml.

Подготовка:

1. Покрие бобинки во тегла и peretoloch нивните дрвени тркалање игла. Алтернатива - Пирс секој Бери со игла. Таа ги зема многу време, но на готовиот тинктура не треба да се филтрира.

2. Додадете алкохол, се меша темелно.

3. Затворете ја теглата и наредува на 14 дена во темна топло место.

4. Филтер пијалок низ неколку слоеви на газа и памук.

5. Ставете во шишиња. На готовиот тинктура може да се чуваат за една година на ладно и темно место.

малини на алкохол без шеќер
без шеќер

Инфузија на боровинки на алкохол (Klyukvyanka)

Таа се разликува од претходните рецепти со додавање на мала количина на вода, што е малку омекнува вкус, што го прави не е толку заситени.

состојки:

  • брусница - 0,5 kg;
  • алкохол - 0,5 литар;
  • шеќер - 0,5 кг;
  • вода - 400 ml.

Подготовка:

1. тресна боровинки се пополни тегла, додадете шеќер, алкохол и вода. Се меша добро.

2. Затворете ја теглата и го стави во 30-40 дена во темно место.

3. Вирус заврши ракија низ неколку слоеви на газа, а потоа се филтрира низ памучна волна.

4. Истурете во шишиња и цврсто го затвори капаци. Рок на траење - 6-9 месеци.

брусница ликер за алкохол
Добро филтрирани ликер
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи брусница тинктура за алкохолКако да се направи брусница тинктура за алкохол
Северна ликер брусница воткаСеверна ликер брусница вотка
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура од малиниТинктура од малини
Рецепти инфузии од боровинки вотка или алкохолРецепти инфузии од боровинки вотка или алкохол
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Боровинки ликерБоровинки ликер
Боровинки ликер со вотка или алкохол - едноставни рецептиБоровинки ликер со вотка или алкохол - едноставни рецепти
» » А избор на рецепти за боровинки за алкохол