ma.AlcoruGuru.ru

Почетна инфузија од капина

инфузија на BlackBerry вотка

Се бара свежи, замрзнати или сушени плодови од секаков вид. Свежи боровинки прво треба да се оди преку, отстранување расипан и мувлосана овошје. Замрзнати плодови одмрзнување и потрошувачка на вода. Сушен додава во два пати помалку отколку што е наведено во рецептот. Можете да направите тинктура од капина вотка, разреден алкохол, или светлина без непријатен мирис на фузелово.

состојки:

  • капини - 250 грама;
  • вотка (пијалак алкохол 40-45%) - 0,5 l;
  • шеќер - 3 лажици;
  • нане - 4 лист (по желба);
  • кора од лимон - со половина лимон (факултативно).

Само Бери тинктура се добива свежа, така да се подобри вкусот Ви препорачувам да додадете кора од лимон и нане. Износот на шеќер може да се менува во согласност со вкус или да подсладите 5-ти фаза по експозицијата.

Рецепт BlackBerry ликер1. Изми плодови за да се пополни тегла.

2. leves нане каша, кора (жолта горниот дел без белата пулпа) решетки.3. Додадете шеќер на бобинки, нане и кора од лимон. Прелива вотка и се меша добро. Цврсто затворете го капакот.

4. Кисна за 45-60 дена во топла темно место. На секои 5-7 дена да се тресе.

5. заврши тинктура од капина вирус преку cheesecloth, се прелива во шишиња и херметички затворен.
Фото дома инфузии капина

Да се ​​чува во фрижидер или подрумот. Рок на траење до 5 години. Приближно тврдина 28-34%.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура од irgi домаТинктура од irgi дома
Нане ликерНане ликер
Тинктура од irgi. рецептТинктура од irgi. рецепт
Тинктура од капинаТинктура од капина
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Инфузија на капини дома рецепт - здравје!Инфузија на капини дома рецепт - здравје!
Тинктура од лимонТинктура од лимон
Домашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимонДомашна BlackBerry ликер од лимон кора од лимон
Тинктура од капинаТинктура од капина
Тинктура од трње вотка (алкохол светлина)Тинктура од трње вотка (алкохол светлина)
» » Почетна инфузија од капина