ma.AlcoruGuru.ru

Најдобар рецепти брусница ликер

содржина

Инфузија на малини

Главната предност на готвење брусница ликер рецепт е едноставност. Секој човек е во состојба да го направи тоа на свој дома. И тоа не се бара од вас да некои посебни знаења или скапи состојки.

Покрај тоа, ликер од бобинки малини - не е само вкусен пијалок, кој е во состојба да ги красат маса во текот на сите пријателски празник. Тоа е, исто така, вистински извор на здравје. Со правилно и умерено користење на тоа ќе донесе многу придобивки и значително подобрување на вашето здравје.

Сакам да ви нудиме 2 од најдобрите домашни рецепти и да се зборува за конкретни бенефиции, кои се сметаат за алкохолен пијалок може да придонесе за вашето здравје.

Рецепт 1 - Горко-слатки

Потребни ни се следниве состојки:

  • Brusnichka бобинки - 200 грама;
  • шеќер - 200 грама;
  • разредена со етил алкохол (40-45%) или квалитативните вотка - 2 l;
  • пелин лисја - 40 грама.

Точниот редослед на активности.

1. Стави во стаклено шише од пелин лисја, ги пополни со вотка и го даде пијалак во темна топло место 30-35 дена. Во овој период треба да биде добар ден да се тресат на сад.

Една чаша брусница ликер2. На крајот на одреден период на време измие плодови малини, истурете шеќер. После тоа, ги пополни со варен нашите инфузија пелин вотка.

3. Како треба да се меша со шеќер додека не се раствори.

4. Ставете сад за инфузија во иста темно и топло место за 60-70 дена.

5. По ова време, ние се филтрира пијалок преку здиплен во неколку слоеви на cheesecloth.

Горко ликер од бобинки Боровинки подготвени. Пријатен вкус! Покрај тоа, видете ја статијата "Тинктура од боровинки."

Рецепт 2 - со мед акцентНие ќе треба овие состојки:

  • Brusnichka плодови - 1 кг;
  • квалитет вотка или разреден етил алкохол (40-45%) - 2 l;
  • свеж мед - по вкус.

Точниот редослед на активности.

1. варено овошје треба да се мијат темелно.

2. Било кој начин ќе ве здроби бобинки на државата до хомогена држава. Можете да ги користите обична кујна tolkushkoy.

3. Додади во резултат на Бери тежината на мед и се меша темелно.

Шише од брусница ликер

4. префрли како резултат на смесата во сад за инфузија и да се пополни вотка или разредена алкохол (45%). Запечатени, сад со капак и се протресува.

5. инсистираат во темна просторија на собна температура за 4-5 недели.

6. Измерете по време филтрираме алкохолен пијалок низ неколку слоеви на cheesecloth.

Инфузија на бобинки Боровинки подготвени. Оди на дегустација или истури во шишиња за чување.

Корисни својства - и како да ги користат правилно

Brusnichnaya алкохолни ликер неверојатно корисен производ. Секој лекар ќе ви каже дека дневна доза од 50 грама (една чаша) на жесток алкохол е корисно за човечкото тело. Пијат треба да биде во вечерните часови по вечерата или пред спиење.

Тоа е прекрасно средство за превенција на многу болести и патолошки состојби. Особено, тоа им помага да се спречи:

  • настинка;
  • бери-бери;
  • неврози.

Покрај тоа, оваа дрога нормализира киселоста на желудникот и го спречува несоодветното функционирање на кардиоваскуларниот систем, помага при бубрежни камења.

Само се сеќавам дека сè е добро во умерени количини. Злоупотреба на алкохолни пијалаци ќе му наштетат на здравјето.

Покрај тоа, прочитајте ја статијата "тинктура од боровинки."

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Брусница ликер со вотка или алкохолБрусница ликер со вотка или алкохол
Рецепт брусница воткаРецепт брусница вотка
Северна ликер брусница воткаСеверна ликер брусница вотка
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Рецепти ликер капинаРецепти ликер капина
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Cowberry ликерCowberry ликер
Домашна сок од брусницаДомашна сок од брусница
» » Најдобар рецепти брусница ликер