ma.AlcoruGuru.ru

Брага од слад и слад пијалак технологија за производство на

пијалак на зелена слад

Направете пијалак на слад малку покомплицирано од шеќер, но резултатот е вреден напор. Во зависност од жито (јачмен, овес, 'рж или пченица) на готови дестилат се појави уникатен вкус и уникатен белешки мирис. Мајстори го нарекуваат "душата" на пијалокот. Следниот, ние се разгледа нијанси на технологијата на изработка на слад каша и се дестилирани во право.

состојки:

  • слад (било кој) - 6 кг;
  • вода - 25 литри;
  • сув квасец - 50 грама (300 грама или притиснато).

Погодно списание (пиво), како и домашна слад. Во вториот случај, не може да се исуши никнува жито, и веднаш да се направи домашно пиво од зелена слад. Добри резултати се добиваат со мешање на различни видови на слад. На пример, 50% јачмен, пченица 25% и 25% 'рж. Или 50% пченица, 40% јачмен и овес 10%.

Процентуалната застапеност може да се разликуваат, искусни bootleggers земам удел во своето дискреционо, водени од страна на вкус. Новодојденците советува прво да работат со еден тип, и само по неколку успешни Distillations терен во мешање. На пченица и зелена слад пијалак врти меки со мала сладок вкус, 'рж и овес направите белешки вкочанетост, јачмен - пиво тон и вкус на виски.

Ова malty пијалак, пожелно е да се направи без шеќер. Но, ако постои желба да се зголеми приносот, шеќер може да се додаде на 5 фаза на подготовка, за килограм треба да се воведе во прилог да се прелива 4 литри вода, без овој дом-приготвува на температура пиво не се ферментираат на сите или ќе биде многу слаб ферментација. На теоретски можно принос на дестилат од слад и други скроб кој содржи суровина што е прикажано во табелата. Во пракса, загубите се обично 10-15%.

суровиниАлкохол ml / kg
пченица 430
јачмен350
'рж360
пченка450
овес280
грашок240
просо380
ориз530
грав390
компири140
скроб710
шеќер640
слика на зелена слад
Зелена слад да пијалак

Важно е да се придржуваат до движи температурата наведена во рецепт, или производството на вотка ќе биде многу ниска, бидејќи скроб во слад не е osaharitsya.

Рецепт од слад каша1. Детален бела (сушени), слад брашно до грубо земјата. Ова може да се направи пченка дробилката или ролери мелница. Продавница продава слад земјата, со што значително се заштедува време. Зелена слад мелење мелница за месо, мешалка или мелница со посебен додаток.

Видео: шкотски (виски) виски. дел 2

2. става во голем пан podroblenny слад, се прелива со топла вода (50-55 ° C). Во прилог на мешање вода кантарион дрвена шпатула брашно не се скрши во грутки и не се држиме до дното на садот. Промешајте до тогаш, додека смесата е мазна.

3. Топлина кантарион до 63 ° C, се меша добро повторно, затворете го капакот на садот. Во рок од 60-80 минути за да ја одржува температурата на 55-62 ° C, мешање на содржината на тавата на секои 15 минути. Кога на врвот на кантарион го расчисти и каша се населува на дното, одете на следниот чекор.

4. Што е можно поскоро (особено ако се користи зелениот слад) мора да се олади на 24-27 ° C, така што тоа не се претвори кисело. На располагање е 30-40 минути. Не можеме да чекаме додека температурата се намалува, бара ладење. На пример, на долниот сад во када со ладна вода.5. Прелива ладење кантарион во ферментација сад, додадете разредена во согласност со инструкциите квасец, се меша добро.

Видео: Старт-пијалак на јачмен "зелена" слад. Дел 2 (двојна дестилација)

6. садот со Брага потег во темно место со температура од 18-25 ° C, во собата на вратот на печат на вода.

ферментирано каша на слад
Наједноставниот стапица вода

7. Во зависност од содржината слад шеќер, температура и активност на ферментација на квасец трае 3-7 дена. Откако еден ден да се отстрани се фатат на вода и се меша Брага рака или дрвен стап. Брага се смета за завршена кога стана светлина, има горчлив-кисел вкус без сладост и гас од цевката се ослободени 12-16 часа.

Брага заврши слад
Брага подготвени

Подготовка слад пијалак

8. Ако дестилација со пареа не се користи, како и редовни светлина, Брага почнуваат да се филтрира, прелевање во alembic низ сито и цедилка на мали честички на жито не е изгорена кога силна греење.

Видео: Мора врз основа на јачменов слад | светлина. Сан Sanych

9. дестилирана слад Брага за прв пат. Филтер дестилат до силата во авион падне под 30%. Светлина може да се претвори облачно, тоа е во ред.

10. Мерење на целокупната сила. Одредување на износот на апсолутен алкохол (волумен помножено со одреден процент на сила и поделено со 100).

11. Разредете дестилат вода до 20%, може да се прочисти со јаглен и повторно да се стигне. Првата 12-15% од приносот на износот на чист алкохол собрани во посебен сад. Ова пернициозна фракција наречен "глава", содржи опасни супстанции, па се користи само за технички цели.

12. Собери главниот производ ( "тело") до силата во авион падне под 45%. После тоа заврши дестилација или, изберете "опашка" во посебен сад.

13. Како резултат на пијалак на слад ( "тело") разреден со вода за да се 40-45%, се става во сад стакло и запечатени затворач.

14. Оставете барем 3-4 дена да се стабилизира на вкус.

Видео: malty пијалак рецепт. Искуството на подготовка на слад

Фото слад пијалак

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Насловна запарвам пченицаНасловна запарвам пченица
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Технологијата за производство на зелена слад и светлина рецептТехнологијата за производство на зелена слад и светлина рецепт
Видови пивоВидови пиво
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Како да се направи домашна вискиКако да се направи домашна виски
Слад во домот за пиво и вискиСлад во домот за пиво и виски
Пијалак слад - совршен прилог на вашиот одмор масаПијалак слад - совршен прилог на вашиот одмор маса
Класификација на вискиКласификација на виски
» » Брага од слад и слад пијалак технологија за производство на