ma.AlcoruGuru.ru

Брага од слад шеќер

Брага од слад шеќер

Подготви домашна пиво од слад шеќер малку покомплицирано отколку традиционалните шеќер, но резултатот ќе ги оправда сите очекувања. Во зависност од суровина: пченка ќе има посебен мирис на готовиот дестилат, која треба да им се допаѓа. Подолу се погледне во сите детали за подготовка на домашно пиво од слад за производство.

Состојки за домашно пиво од слад

  • 5 kg soloda-
  • 20-25 l. чиста вода-
  • '50 сув квасец.


Слад може да се користи сосема поинаква. Погоден како продавница, како и слад, готви дома. Во вториот случај, не може да се исуши на жито што никнува, и се готви за Брага пијалак на зелена слад веднаш. Ние ве охрабруваме да експериментирате со употреба на неколку видови на слад, со комбинирање на јачмен, 'рж, пченица, овес. Вистинскиот баланс за себе може да ги собереш со времето.Брага од сладАко не сте подготвени за производство на домашно пиво од слад за прв пат, се препорачува да се ограничи само 1 вид на слад. На пченица и зелена слад пијалак е подготвена со малку сладок вкус (тоа е помек), 'рж и овес, од друга страна, да додадете некои вкочанетост. Ако сте како суровина ќе се користи јачмен, вашиот пијалок оддалеку ќе личат на виски или дури и пиво.

Чекор по чекор рецепт за светлина каша од слад

  • Првото нешто што треба да се исецка до претсушува слад брашно. Оваа операција може да се направи наједноставната пченка дробилката и мелница ролна, ако ги има. Можете да заштедите многу време и напор, со купување на веќе уништен слад продавница. Зелена слад може да биде земјата со користење мелница или блендер
  • Слад претходно изготвен беше исполнет во тава и се прелива со топла вода со температура од околу 50 степени Целзиусови. Во текот на додавање на вода, промешајте содржината на тавата, со цел да се избегне формирање на грутки. Се меша се додека содржината не е да се претвори во хомогена маса.
  • Топлина на содржината на до 65 степени на температура, повторно се меша добро и се покрива со капак. Се одржи моменталната температура е неопходна за еден час, кантарион е периодично мешање лопатка.
  • По првите станува светла и талог формиран мора да се излади до 25 степени. Оваа операција мора да се врши многу брзо, така да не мора да се влоши. Ова е особено точно кога се користи зелена слад. Окупира оваа фаза не треба да биде повеќе од еден час. Природни ладење на кантарион е неприфатливо. Да се ​​намали температурата на саканата вредност, тоа е можно да се користи ладна бања.
  • Како резултат на каша се става во сад каде ферментација ќе се одржи. Додавање на овој капацитет разредена треска и се меша темелно.
  • капацитет резерва во темнината на собна температура поставување на вратот на печат на вода.
  • Во зависност од видот на слад и квасец се користи во формулирањето на ферментација процес може да трае од неколку дена до една недела. Еднаш на ден е потребно да се меша Брага.
Брага може да се смета дека се подготвени и ако тоа не се разјасни во текот на долго време не е ослободен од цевка на гас, кој го означува крајот на процесот на ферментација.

Видете исто така на видео, како да се направи домашно пиво од слад жито

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оваа разновидна пијалок - пивотоОваа разновидна пијалок - пивото
Производители слад се подготвуваат измени на техничките прописи - Дел 2.Производители слад се подготвуваат измени на техничките прописи - Дел 2.
Како да се направи домашна сладКако да се направи домашна слад
Видови пивоВидови пиво
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Брага од слад и слад пијалак технологија за производство наБрага од слад и слад пијалак технологија за производство на
Пијалак слад - совршен прилог на вашиот одмор масаПијалак слад - совршен прилог на вашиот одмор маса
Домашно пивоДомашно пиво
Класификација на вискиКласификација на виски
Рецепт од слад кашаРецепт од слад каша
» » Брага од слад шеќер