ma.AlcoruGuru.ru

Домашна брусница ликер

брусница ликер од дома

Ликерот се чуваат карактеристичен киселкаст вкус и богата црвена боја. Тоа е обично служи како десерт со слатка. Иако опсег е доволно широк за да ја запази пијалоци, јас предлагам да се направи брусница ликер со вотка, светлина или алкохол дома. Предложените рецепти нема да потрае многу време, а резултатот ќе бидете пријатно изненадени.

За домашна алкохол погоден зрели недопрен малини (свежи или замрзнати). Контакт со пијалок неподготвен, мувлосани или скапани плодови е многу непожелно, тие ја расипам вкус, боја и мирис. Пред готвење совети алкохол внимателно средиме малини, оставајќи само повеќето зрели и сочни.

Силен алкохол брусница

Висок степен комбинира перфектно со киселост, малку омекнат шеќер и зачини.

состојки:

  • малини - 4 чаши (500 грама);
  • шеќер - 0,5 кг;
  • вотка (вотка, алкохолни 40%) - 1 литар;
  • Каранфил - 1 пупка (изборно);
  • Кардамон - 1 парчиња (по желба).

Видео: тинктура од брусница, дома рецепт

рецепт:

1 зрело малини исплакнете темелно, се остава да се исцеди водата, а потоа пресврт во мелница за месо. Треба да се добие униформа паста.

Видео: Како да се направи домашна брусница ликер2. Истурете сос од брусница во стаклена тегла, да додадете на вотка, се промешува и цврсто затворете го капакот. Кисна 4 дена во темно на собна температура, еднаш на ден со тресење.

3. Вирус на содржината на може преку 4-5 слоеви на cheesecloth, го присилува добро, торта, тоа веќе не е потребно.

4. резултат на инфузија се става во сад, додадете шеќер и топлина нежно над ниските топлина, мешајќи постојано, додека шеќерот е целосно растворен. Смесата не треба да се вари или да стане премногу топло.5. Малку скрши на кардамон и каранфилче, ги заврши во мал газа торба. Долна црево за 5 минути за да се отстрани од топлина алкохол (изборен чекор).

6. Подгответе брусница ликер излади до собна температура, уште еднаш се филтрира низ неколку слоеви на cheesecloth и се прелива во шишиња за складирање со затворање затворање приклучоци. Во темно и ладно место пијалок може да се чуваат до 3 години.

Фото на силна брусница ликер
тешко алкохол

Слатка брусница ликер

Десерт алкохол медиум работноспособни со пријатен благ вкус. Како основа на алкохол е подобро да се користи вотка, во екстремни случаи, алкохол 40%. Според технологијата на изработка на овој ликер потсетува брусница ликер, но со некои разлики.

состојки:

  • малини - 500 грама (4 чаши);
  • вода - 250 ml (1 чаша);
  • шеќер - 500 грама;
  • вотка - 0,5 литри.

рецепт:

1. Од шеќер и вода да се готви на сируп. За оваа смеса се вари simmered за 5-6 минути, мешајќи постојано и отстранување на бела пена. Подготвени сируп да се излади до собна температура.

Видео: Ликер од брусница тинктура брусница ликер дома Lіker на дигалки брусница тинктура

2. изми брусница каша дрвени здроби додека не се изедначи. Подобро да не се користи миксер или алкохол ќе биде тешко да се филтрираат од каша.

3. Измешајте банката ладна шеќерен сируп и брусница маса прелива вотка.

Видео: Рецепт тинктура - Шумски брусница, пијалок

4. Цврсто затворете го капакот на садот и ставете 20-25 дена во темно место на собна температура, еднаш на ден енергично разнишан.

5. Вирус на алкохол низ неколку слоеви на cheesecloth, стискаш на торта. Се прелива пијалок во шише за складирање и херметички затворен. Чување во подрум или фрижидер, рокот на траење до 3 години.

брусница ликер со вотка (фото)
Сладок ликер со вотка
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Северна ликер брусница воткаСеверна ликер брусница вотка
Малина ликерМалина ликер
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Рецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохолРецепт тинктура брусница. Брусница тинктура на светлина, вотка или алкохол
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Домашна Брусница - тинктура од брусница воткаДомашна Брусница - тинктура од брусница вотка
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
» » Домашна брусница ликер