ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти вкусна боровинки ликери

тинктура од боровинки вотка

За подготовка на инфузии на домашните боровинки треба добро Регистрирани зрели плодови, без знаци на расипување (гниење и мувла). Евентуално, тие мора да бидат свежи, замрзнати или сушени одговара. Во случај на замрзнати боровинки овошје првиот одмрзнати и исцеди водата. Треба да се додаде суви плодови во два пати помалку отколку што е наведено во рецептот.

Склопот на алкохолни основа на вотка, ракија или јачина на алкохол од 40-45 степени. Исто така погоден се добро исчистени светлина без мирис, го прекинува боровинки вкус. Ви препорачувам да не се скрши бобинки, или тинктура се многу матна и филтер тоа ќе биде многу тешко.

Класична тинктура од боровинки

Наједноставниот метод за подготовка, во која постои ништо излишно.

состојки:

  • боровинки - 350 грама;
  • вотка (40-45% алкохол, вотка) - 0,5 литри.

рецепт:1. Па изми бобинки пополни со вотка, се промешува, покријте го садот цврсто.

2. 14-16 дена инсистираат на темно место на собна температура. 3-4 пати на ден да се тресат на содржината на конзерва.

3. На готовиот тинктура филтрираат преку газа и памук, се прелива во шишиња за складирање, цврсто затворете капи. Рок на траење - до 3 години.

домашна тинктура од боровинки рецепт
Боровинки ликер без шеќер


Добие пијалок со пријатен кисел вкус и светлина арома на овошје.

Слатка боровинки ликер

Вкус на алкохол, е совршен како десерт алкохол.

состојки:

  • вотка (алкохол 40%) - 1 литар;
  • боровинки - 1,5 kg;
  • шеќер - 250 грама;
  • вода - 250 ml.

рецепт:

1. Покривање на тегла боровинки со шеќер, се додава вода и вотка. Се меша добро.

2. Цврсто затворете го капакот на шишето, се стави во 25-30 дена во еден сончев место. На секои 4-5 дена, тресење на тегла енергично за подобро распуштање на состојки.

3. Филтер Како резултат на инфузија низ памучна газа филтер, потоа се става во шише. рок на траење - до 3 години.

боровинки ликер дома
Слатка боровинки тинктура за алкохол

Излегува најдобрите на силен пијалок со специфичен вкус на боровинки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Olshtinskaya тинктураOlshtinskaya тинктура
Инфузија на боровинкиИнфузија на боровинки
Рецепти инфузии на боровинкиРецепти инфузии на боровинки
Ароматични ликер од колковитеАроматични ликер од колковите
Почетна ликер боровинкиПочетна ликер боровинки
Тинктура од боровинки вотка или алкохолТинктура од боровинки вотка или алкохол
Тинктура од irgi домаТинктура од irgi дома
Рецепт тинктура брусница воткаРецепт тинктура брусница вотка
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
Рецепти инфузии од боровинки вотка или алкохолРецепти инфузии од боровинки вотка или алкохол
» » Рецепти вкусна боровинки ликери