ma.AlcoruGuru.ru

Подготовка на миење

Подготовка на миење

Подготовка на миење

  Подготовка на перење - ова е главниот процес за добивање на производот (Брага), која подоцна ќе се направи дома пијалак.

Брага за светлина добиени од шеќер целосно растворлив во вода и алкохол квасец. Квасци "јадат" шеќер и како резултат на тоа произведува јаглерод диоксид и алкохол.

               Основните состојки за производство дома запарвам

  • габична. Ова е една од најважните компоненти во процесот на варењето на храната. Впрочем, имено тие се "извлечени" од шеќерен алкохол, назначена со тоа, ослободен јаглерод диоксид и топлина. Најдобро се вклопуваат е алкохол квасец. Тие се повеќе стабилни и имаат подобри перформанси. квасец пекар за оваа намена не се соодветни.

    • вода. Во производството на каква било вода пијалок, тоа е многу важно. И светлина не е исклучок. Вода за пиење се користи, по можност од пролет, или во домот на добро.

Тоа треба да биде мека, влажна, не се вари. Зовриената вода не е растворен воздух, која е неопходна за квасец. Вода од чешма може да се очисти од страна на филтрација и решавање.

  • шеќер или било која друга производи, која во својот состав имаат шеќер или големи количини на скроб.

             Класичен рецепт за правење дома запарвам

Еден килограм шеќер треба 4 литри топла вода. Притиснати квасец алкохол треба да се земе 100 грама квасец прави жици во посебен сад.

Шеќер предизвика до целосно растворување. Потоа истури жици, и повторно предизвика. Сите квас направени.Кога големи количини на шеќер во однос на потребата да се преземат повеќе вода и алкохол квасец.

Направени квас стави на топло место и се покрива со капак, но не и тесни, бидејќи јаглерод диоксид треба да оди.

                                  подготвеност Брага

    • Проверете за ослободување на јаглерод диоксида. Брага не треба да "fizzle" - со тоа, процесот на ферментација е завршена.

Видео: Како да се направи вистинскиот Брага. Рецепт шеќер каша

  • Брага треба да се разјаснат, нето. Обработени квасец се населува на дното на резервоарот.

  • Потребно е да вкус. Подготвена приготвува на температура пиво има горчлив вкус, со мирис на алкохол. Ако сладникав течност - оттука, тоа се уште не е подготвена.                                         Подготовка на миење на ден

                                   Ние ги користиме следниве состојки:

    • Шеќер (Пет килограми)

  • Грашок (Еден килограм)

  • Алкохол квасец (500 грама)

    • млеко пар (Еден литар)

Видео: Подготовки за каша светлина

  • водата е топла (15 литри)

                           подготовка

На шеќер е целосно растворен во топла вода, Дода грашок. Исто така, бидете квасец стартер и составен во сад со веќе шеќерен сируп и грашок. Потоа се надополнува со свежо млеко. Капацитет толерира топлина. Еден ден треба да ферментира. Брага заврши дестилирана.

                          Подготовка на миење два часа

Видео: класичен рецепт како да се готви или каша мешавина од шеќер и алкохол квасец Белорусија

    За таа цел, во следниве компоненти се потребни:

  • пијалоци габична (Еден килограм)

    • Шеќер (Десет килограми)

  • Свежо млеко (Три литри)

    • водата е топла (Четири литри)

                подготовка

Овој метод е многу необично. Ова бара машина за перење на стариот примерок. Потоа го стави сите состојки и пресврт за два часа. Тогаш нека застане за половина час и можете да почнете со дестилација.

Во дестилација на миење секогаш користете светлина заедно со барабанот на пареа. На излез ќе биде повеќе чист производ. После тоа, потребно е да се дома вотка чиста останатите фузелово масла.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
За производство на пиво технологијаЗа производство на пиво технологија
Брага за светлинаБрага за светлина
Сув квасец да пијалакСув квасец да пијалак
КвасКвас
Што е подобро за пијалак квасец?Што е подобро за пијалак квасец?
Што е подобро за пијалак квасец?Што е подобро за пијалак квасец?
Брага од круши за производство домаБрага од круши за производство дома
Дома пијалак на шеќерДома пијалак на шеќер
Сè за замокот на БрагаСè за замокот на Брага
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
» » Подготовка на миење