ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи домашно пиво од мед за производство

Како да се направи домашно пиво од мед за производство

Стариот мед успешно обработени и добиени од него Брага. Овој пијалак е пијан лесно и емитира мед арома. Направете Брага мед за производство на два начина. Првата политика вклучува употребата на шеќер, додека вториот не е.

Медовина и мед пијалак - тоа е апсолутно различни пијалоци што многу се разликуваат една од друга, не само вкус, но, исто така, имаат различни сила и готвење технологија. Медовина има само 10 степени на тврдината, тоа не е предмет на дестилација.

Секое мед е апсолутно погодна за подготовка на домашно пиво, тоа треба да се напомене дека дури и мед, која започна ферментација исто така погоден за такви цели.

Пијалак мед без додаден шеќерМед во својата најчиста форма е многу лошо скита. Па само додадете квасец и вода ќе бидат доволни за ферментација. Овој проблем може да се реши во наједноставните начини: вриење мед производ или едноставно додадете шеќер. Првата опција е време, но како резултат на тоа што им овозможува да ги добијат потребните гликоза, која придонесува за ферментација.

Производите:

 • 3 l на мед;
 • 10 l вода;
 • 0,2 kg на квасец пекар (40 g сува).


Подготовка:

 1. Мед и вода се меша во тава.
 2. Смесата се загрева до вриење и продолжи да се вари за десет минути.
 3. Кантарион беше ладен до 30 степени.
 4. Квасец разредена во вода (мала количина на полнење), а потоа се додава на сируп, мед и промешајте.
 5. Мед Брага се става во сад во кој се предвидува да се спроведе процесот на ферментација, тоа е потребно да се спроведе во темно место со пријатна температура, на ладно место, бидејќи не дозволува да го помине процесот на ферментација.
 6. По завршувањето на ферментацијата Брага дестилирана.

светлина мед

Мед вотка со шеќер

компоненти:

 • 3 kg на шеќер;
 • 20 l вода;
 • 3 кг мед;
 • 0.3 kg на свежо компресирана квасец (60 g сува).

Подготовка:

 1. Шеќер, мед и топла вода се меша.
 2. Квасец одгледуваат и додадете ги на ширата, се промешува повторно.
 3. Капацитивност густа ќебе опфатени и пренесени на едно место со температура на топол воздух.
 4. Десет дена подоцна, на готовиот Брага дестилирана.

Направете Брага мед за производство на многу едноставна, како лесно да се добие пијалок на мед шеќер.

P.S. Пред дестилација Брага секогаш напнат за да не остави бидејќи тогаш тој може да предизвика врел остатоци. Па, ако пијалак ќе биде предмет на двојна дестилација, па ќе има помалку примеси штетни за здравјето. Прочистување на пијалак како активиран јаглерод, калиум перманганат, или други заеднички методи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мед-приготвува на температура пиво за производство на шеќер и безМед-приготвува на температура пиво за производство на шеќер и без
Како да направите џем од БрагаКако да направите џем од Брага
Што е подобро за пијалак квасец?Што е подобро за пијалак квасец?
Рецепт дома пијалак да пијат од џем или шеќерРецепт дома пијалак да пијат од џем или шеќер
Пијалак на мед: состојки, рецепти, совети и триковиПијалак на мед: состојки, рецепти, совети и трикови
Како да направите водка од џемКако да направите водка од џем
Рецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домотРецепт дома пијалак и пијалак од скроб во домот
Вода за БрагаВода за Брага
Светлина медСветлина мед
Медовина монтирањаМедовина монтирања
» » Како да се направи домашно пиво од мед за производство