ma.AlcoruGuru.ru

Достапно витамини - сок од брусница

малини

Она што е корисно сок од брусница

Еден од сокови, кои се препорачува да се обрне внимание на есен-зима период е брусница. Особено затоа што малини - Бери достапни во нашата област, па дури и ако лично не го собира за зима, може да се купи Брусница на пазарот (или да бидат третирани со тоа од роднини кои живеат во близина на шуми и мочуришта).
Брусница сок е богат со витамини (Ц, Б, PP и К1), минерали (калиум, фосфор, калциум, железо), корисни киселини, како и на гликоза и пектини. Се препорачува да се користи за лекување и превенција gipovitominoza, настинка, ангина, гингивална инфламација, ревматизам, гинеколошки заболувања во лоша смилаемост и хроничен замор, како и апетит, да се спречи формирање на камен во бубрегот и зголемување на еластичноста на крвните садови. А повеќе брусница сок може да го уништи E. coli и Staphylococcus.
контраиндикации на употребата на брусница сок се болести на црниот дроб, стомакот и дуоденални улкуси, и акутно воспаление на цревата.

замрзнати малини

Како да се готви на сок од брусница

Со цел да се подготви сок од брусница мора да се зрели плодови се, измијте ги (може да се пополни во сад со вода, а потоа се исцеди водата) и суви.
Предупредување - не се мијат зрната треба да се притисне на сок! Тоа е подобро да се направи однапред.
Подготвени малини треба да се водат малку топло и како резултат на маса (што придонесува за подобро раздвојување на течноста од колачот), а потоа стискаш на сок преку цедилка и газа. Вие исто така може да стискаш на сок со користење на соковник.
Меѓу другото, брусница сок е добро, бидејќи тоа може да бидат подготвени не само од свежо овошје, но исто така и од замрзнати - само во овој случај, пред се стекнал со отпадоци, тоа не е неопходно да се загрее тежина на брусница.

Видео: Боровинки - совршен витамин

Исто така, сок може да се собираат во текот на зимата, во мали стерилизирани тегли.
Консумираат сок од брусница и во мали количини 1-2 пати на ден за 20-30 минути пред јадење, разредување со вода. Можете исто така да додадете сок во чајот. Ако сакате, брусница сок пијалок со лажица мед може да се стави.Замрзнати малини во сад

Пијалоци рецепти со брусница сок

Брусница сок со шеќер:
- 1 l брусница soka-
- 200 g на шеќер.
Стискаш сок од брусница, тоа се става во тенџере емајл, да се прелива шеќер и донесе мешавина се рефлукс. Тогаш ќе треба да се пие шише, плута и да чекаат за ладење.Брусница компот во зима:
- 1L вода-
- 4 лажици. шеќер peska-
- боровинки.
Боровинки iterate преку, се мие, сува и место во подготвени тегли (околу 1/3 или 1/2 волумен). се готви на сируп, истурете бобинки од кои водата и шеќерот. Потоа банките стерилизираат - околу 30 минути во топла вода и врие - 10-15 минути.

Малини и сок од брусницаБрусница млеко пијат:
- 2 лажици. moloka-
- 1 лажица масло. бобинки klyukvy-
- 1/2 чл. јаболко pyure-
- 2-3 лажици шеќер peska-
- 1/2 лажиче мелен цимет.
Вари млеко, додадете шеќер и цимет, а потоа малку на тивок оган, па извадете го и оставете да се излади. Подготви пире од јаболка. Боровинки избрише низ сито. Поврзете тежина од брусница со јаболко Пире и се меша добро. Истурете брусница-јаболко мешавина на млеко и веднаш победи со миксер.

Видео: сок од брусница

Брусница инфузија на чај:
- 500 ml вода-
- 200 g klyukvy-
- 1,5-2 лажици шеќер peska-
- сок од еден apelsina-
- 8 звезди gvozdiki-
- цимет стап.
Боровинки состави, се мие, туп сува, се фаќа низ сито и стискаш на сок преку cheesecloth. Како резултат на брусница торта покрие со вода, донесе до вриење и вирус супа. Од портокал стискаш сок. Потоа се става во супа од брусница сок од портокал и брусница, стави шеќер, каранфилче и цимет - сите промешајте и оставете да кисна за околу 1 час. Следно, ќе треба да се пие мозоци и топлина на тивок оган. Сè - инфузија е подготвен! Сега можете да го додадете на вашиот вкус за свежо сварено чај. Уживајте во вашиот чај!

брусница чај
Брусница сок од калинка:
- 1 литар минерална или клучните вода-
- 200 g на плодови klyukvy-
- 1 калинка.
Бобинки од калинка и брусница Бришење низ сито, стискаш на сок од колачот преку cheesecloth. Потоа се става сок во вода, се промешува и се прелива во чаши.

пијалок брусница
Брусница sbiten:
- 1L вода-
- 1 лажица масло. бобинки klyukvy-
- 2 лажици moda-
- clary oreh-
- 2 ѕвезди gvozdiki-
- малку цимет.
И мијат малини пресели пониски во врела вода за 2-3 минути, а потоа пати во сито. Потоа се става на малини во тава, неговата каша tolkushkoy или толчник, истурете во 1 литар вода, додадете зачини и донесе мешавина се вари на висок пламен. Следно, вирус на супа, додадете мед и се остава да отстои 2 часа. Пијалоци sbiten може да биде ладни или загреан состојба.

брусница sbiten
Брусница квас:
- 4 литри на вода-
- 5 чл. шеќер peska-
- 1 кг плодови klyukvy-
- 50 гр свеж квасец.
Брусница сок прес. Останатите торта покрие со вода, донесе до вриење и се вари додека водата ќе се претвори во светла боја. Потоа се излади како резултат на супа (околу 30-40 ° C), вирус добро и се прелива во емајл или стакло сад. Во ист капацитет, да додадете сок од брусница, шеќер и разведен брусница каша од квасец. Инфузија се промешува и се остава да ферментира за еден ден. По одредено време пијалок флаширање, zakuporte и го постави на студ.

брусница плантажи во Америка

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура брусница (рецепт 2)Тинктура брусница (рецепт 2)
Тинктура од малиниТинктура од малини
Тинктура од брусница за алкохолТинктура од брусница за алкохол
Тинктура од брусницаТинктура од брусница
Рецепт за брусница виноРецепт за брусница вино
Рецепт домашна брусница ликерРецепт домашна брусница ликер
Куќата вино брусницаКуќата вино брусница
Соба зориСоба зори
Домашна сок од брусницаДомашна сок од брусница
Тинктура од брусница воткаТинктура од брусница вотка
» » Достапно витамини - сок од брусница