ma.AlcoruGuru.ru

Говедско месо со рен сос и јаболка

Говедско месо со рен сос и јаболка

За месо:

2-3 sprigs на целер

1 дршката на праз

мал број на магдонос

сол

1 кг говедско месо супа (зглоб или задница)

За месо. Целерот и празот грубо се сече, се стави во солена вода и да ја доведе до вриење сите. Стави месо и оставете за 1 1/2 - 2 часа. Отстранете ја тавата од топлина и оставете да кисна месо супа за 15 минути. Потоа, извади, се сече на парчиња и се служи со рен и јаболко сос. Како гарнир хранат варени компири со магдонос.

За сос:

200 ml павлака, малку сол

шеќер на врвот на нож

1 лажица масло. l. сок од лимон

1 јаболко, 3 лажици. l. рендан рен

Камшик павлака, сол и шеќер раствора во сок од лимон и да додадете на крем. Отстрани јаболко, решетки и веднаш додадете на крем. Потоа додадете рен и добро се меша повторно. Се стави на ладно место или служат веднаш на масата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Варено месоВарено месо
ГулашГулаш
Задушени во црвено виноЗадушени во црвено вино
Коза со артишокКоза со артишок
Месо сос за мобилниМесо сос за мобилни
Јастог на свеж спанаќ лисјаЈастог на свеж спанаќ лисја
Месо во БургундијаМесо во Бургундија
Печено говедско месо во виноПечено говедско месо во вино
Сосови на пивоСосови на пиво
Телешко месо полнети со ножТелешко месо полнети со нож
» » Говедско месо со рен сос и јаболка