ma.AlcoruGuru.ru

Видови и карактеристики на производство на слад виски

Виски е еден од најпопуларните алкохолни пијалаци во светот. Тој е класифициран во неколку вида: слад виски, житарици, мешани и бурбон. Секој тип има своја историја, технологија готвење, своите области на производство и уникатен вкус и мирис. Во производството на оваа силна арома на употреба на алкохол се житни култури, како што се јачмен, пченка, пченица и 'рж. Присуство на алкохол е од 32% до 50%, а понекогаш и до 60%. Боја виски варира од светло жолта кафена.

содржина
 1. Класификација на слад виски
 2. Потеклото на слад виски
 3. технологија на производство

1 Класификација на слад виски

Слад виски направен исклучиво од чиста јачмен, без додавање други зрна. Овој силен алкохолен производ на дестилација се одвива во дабови буриња најмалку три години. Неговата сила е помеѓу 40% и повисоко. Овој вид се смета за највисок квалитет и повеќето скапи во споредба со другите видови. Слад виски е поделена на 4 вида:

 1. Слад (еден слад) произведени во една винарска визба и може да се меша со други сорти на истиот виски дестилерии.
 2. Виски од еден барел (единечен буре) се произведува што е на сила буре, или разреден во стандард.
 3. Слад виски од различни сорти (Vatted слад) - ова мешање пијалаци од различни винарии.
 4. Одделение кварт буре барели добиени од помалите и направени од американски даб, што го прави како резултат на производот е повеќе робусни и тоа му дава богат вкус.
Класификација на слад виски
слад виски

За третман и превенција на болки во зглобовите нашите читатели се користи е стекнување на популарност брза и нехируршки метод на лекување, се препорачува од страна на професорот Валентин Dikul. Темелно запознаени со него, решивме да го покани на вашето внимание.Исто така постои и класификација на виски земјата. Во Шкотска, овој пијалок е исто така, повика Скоч. Таа е направена исклучиво на шкотски територија. Ирската се карактеризира со долготрајна арома без мирис на чад, што е карактеристика на виски произведено во дестилерии Шкотска. Во САД состав пијалоци вклучува пченка или 'рж и јачмен во мали количини. Овие култури даде алкохол горчлив вкус. Во Канада, вискито е направено првенствено на 'рж, но вкусот на пијалокот не треба ништо да се направи со САД. Во оваа земја, брзината на сликање е не помалку од три години. Јапонски виски сите карактеристики слични на Шкотска, но во него нема вкус на тресет чад.

Во моментов постојат многу марки на виски, и млади и постигнува популарност за многу години. Но, меѓу нив има и такви кои станаа вистински легенди во винската индустрија. Во татковината на оваа благородна пијалок, во Шкотска, повеќето познати брендови се Бел коњ, Чивас Регал, Glenfiddich, Cardhu - на светски познатиот бренд за производство на еден слад виски. Во Америка, на познати брендови како Џек Даниелс и Џим Бим. Во Ирска - Tullamore роса и Џејмсон.

2 Потеклото на слад виски

Иако виски како почетокот на 16 век, дојде да биде познат за остатокот од Шкотска, слад виски се појави само во втората половина на 19 век. Таквата крајот на појавата на варијанти на овој алкохолен пијалок се должи на еден необичен вкус и мирис. Сопствениците на дестилерии има долго време се сметаше дека пијат не се најде купувач, и нема да има побарувачка. Но семејството Грант отиде на овој ризик и за прв пат објавен под Glenfiddich слад виски бренд. Овој вид на пијалаци произведени без нечистотии и адитиви, и брзо стекна огромна популарност. Со текот на времето, пијалоци слад стана произведени во други начини.

Потеклото на слад виски
Слад виски Glenfiddich


До сега, постои спор, кој исто така е сопственик на право на насловот на татковината на топла пијалок: Шкотска и Ирска. Но, тоа е познато дека виски стана национален шкотски пијалок. Неговото производство беше спроведена низ целата земја и стекнување на огромна интензитет. На исто ниво со индустриското производство беше спроведена и производство на виски дома. Тогаш алкохол е повеќе како светлина, бидејќи тој немал изложеност и се користи веднаш, на излез.

Слад виски има единствена сопственост - се здобијат со необичен вкус и арома својствени на местото на производство.

Оваа функција е резултат на климатските фактори и природните ресурси, меѓу кои е и секој дестилерија. Важна улога, бидејќи ова алкохолни производи, го менува својот вкус и мирис игра локалната вода и јачмен сортата расте. Работи и тресет, што е во неговиот чад сушени култури.

3 технологија на производство

Изработка на виски - не е лесен процес и многу долго. Условно може да се подели во 7 фази:

 1. Слад јачмен или други зрна од кој е произведен за пијалок. Процесот трае 7-10 дена.
 2. Сушење.
 3. Кантарион. Резултантниот производ е прашкасти по сушењето, се прелива со топла вода и се остава да стои 8 - 12 часа.
 4. Ферментација трае околу два дена.
 5. Дестилација.
 6. Извадок. Минималното време - 2 години. Најдобрите сорти чуваат во буриња од 10 до 12 години.
 7. Пополнување.
технологија на производство
Виски, направени со свои раце

Подгответе виски дома - Мисијата остварливо. Главниот елемент во овој процес е апаратот за дестилација. Дополнителни трошоци да бидат трпеливи. Состојките треба да се купи јачменов слад и дабови кора.

Првата компонента може да се купи во редовите на индустриските пазари, или цел онлајн. Исто така, можно е да се подготви себе си, но тоа ќе трае околу две недели. Oak кората треба да биде доволно за да се покријат нејзините дното на садот, кој ќе се одржува домашна виски.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како е производство на вискиКако е производство на виски
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Виски и нејзините варијантиВиски и нејзините варијанти
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерскиШто е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски
Концептот на помеша вискиКонцептот на помеша виски
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Помеша виски еПомеша виски е
Класификација на вискиКласификација на виски
» » Видови и карактеристики на производство на слад виски