ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт за боровинки ликер

Рецепт за боровинки ликер

За десерти и овошје е совршен боровинки ликерот, со умерена сладост и пријатен вкус на боровинки. Боровинки ликер рецепт е едноставна, тоа е важно да се купи само потребните состојки.Боровинки може да биде свежа, замрзнати или сушени. Свежи бобинки се решат, замрзнати - одмрзнати и Сушен земе половина. Технолошкиот процес е сличен на процесот на подготовка на инфузии од боровинки, туку затоа што на различен состав на овие пијалоци се многу различни.компоненти:

 • Каранфил - 3 пупка;
 • Боровинки yagody- 300 грама;
 • вотка (пијалак алкохол 40-45%) - 300 ml;
 • лимон - 1 половина;
 • вода - 150 ml;
 • шеќер - 150 грама.

Рецепт за боровинки ликер:

 1. На бобинки се става во сад и замеси добро.
 2. Од половина лимон кора се отстранува (жолта кора без бел слој).
 3. Кора и каранфилче се додадени во составот на боровинки.
 4. Целата маса се истура пијалак предизвика.
 5. Затворени и се става во темна соба за 16 дена. Некои пат во 4 дена тресат содржината на садот.
 6. Филтер на целата маса, со користење на сегмент газа, добро исцедена каша.
 7. Варени шеќерен сируп (вода и шеќер се мешаат и се варат за пет минути, отстранување на пена) и се лади.
 8. Боровинки течна маса се меша со сируп, се меша, запечатени и да се исчистат за една недела во темна соба, тресење на контејнер дневно.
 9. На истекот на определениот рок ликер се истури во подготвениот сад, покријте цврсто.

Како резултат на тоа, од боровинки ликер, која има 18 ° тврдина, богата боја боја на вино и пријатен вкус со светло лимон белешки.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инфузија на боровинкиИнфузија на боровинки
Почетна ликер боровинкиПочетна ликер боровинки
Тинктура од боровинки вотка или алкохолТинктура од боровинки вотка или алкохол
Како да се направи домашно вино од боровинкиКако да се направи домашно вино од боровинки
Вино од боровинкиВино од боровинки
Ирската сладоледИрската сладолед
Рецепт на вино од боровинки домаРецепт на вино од боровинки дома
А избор на рецепти за боровинки за алкохолА избор на рецепти за боровинки за алкохол
Рецепти инфузии од боровинки вотка или алкохолРецепти инфузии од боровинки вотка или алкохол
Вино од боровинкиВино од боровинки
» » Рецепт за боровинки ликер