ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи домашна ликер од лимон

Како да се направи домашна ликер од лимон

Видео: limoncello дома - рецепт ликер со вотка

Главната љубителите на цитрус може да се добие Божествено задоволство, со користење на течност добиена преку употреба на лимон. Постои докажан рецепт, кој ви овозможува целосно да се разбере како да се направи домашна ликер од лимон.

Во Италија постои прекрасен рецепт со сладок ликер наречен limoncello. Таа се заснова на кора од лимон, со додавање на алкохол и шеќер сируп.Пијалокот претвора кисело доволно, зошто не се сите од неа, така што во овој рецепт направи корекција. Особено, ликер од лимон се додава сега сок и кора - вкусот на тоа станува мека.

Рецепт за домашен ликер од лимон

состојки:

Видео: limoncello ликер од лимон

 • 3 лимони;
 • 96% алкохол;
 • 550 гр шеќер;
 • половина литар вода;
 • се додаваат ѓумбир и нане ако сакате.


За ликер совршеност се лимони совршен зрелост, со добра жолта кожа. При замена вотка алкохол варира заврши сила пијалок (наместо очекуваните 36 °, се врти 20 °).

Додавање на вотка, дипломи ќе се зголеми, но тоа е невозможно да се намали со вода, инаку, наместо на алкохол ќе сируп.

Готвење чекори:

 1. Лимони се измие и попарени со врела вода.
 2. А посебен уред или нож отстранување на кора од лимон, бидете внимателни да не го допре белиот дел, кој му дава на пијалок горчлив вкус.
 3. Внимателно стискаш на сок од лимон.
 4. Во стаклена тегла стави кора од лимон, се прелива вотка или алкохол, сок од лимон. Во дискреција додаде нане, ѓумбир, кои се подобри вкусот.
 5. Банкарски трансфер во подрумот за 10 дена, еднаш на ден, не заборавајте да се тресат да се меша добро содржини.
 6. Филтерот за инфузија, со користење на вообичаените методи (филтер газа или памучна крпа).
 7. Шеќерен сируп е варено, ostuzhivayut и се меша со остатокот од содржината.
 8. Подготвени ликер се истури во подготвениот сад и се чуваат за неколку недели во подрумот. Чувајте го ова на ликер може да биде, колку што е потребно.

Видео: ликер од лимон - limoncello

Направете домашен ликер од лимон може да биде било кој, само да го пијат ладна, беше да десерти.

Видео: Како да направите ликер дома? Limoncello (број 1)

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт домашна ликер од лимонРецепт домашна ликер од лимон
Изработка на ликер од лимон домаИзработка на ликер од лимон дома
Како да се подготват limoncello дома?Како да се подготват limoncello дома?
Како да се готви лимон воткаКако да се готви лимон вотка
Италијански limoncello ликерИталијански limoncello ликер
Limoncello воткаLimoncello вотка
Рецепт за боровинки ликерРецепт за боровинки ликер
Limoncello домаLimoncello дома
Сончево limoncello - повеќе од ликер во ИталијаСончево limoncello - повеќе од ликер во Италија
Ликер од лимонЛикер од лимон
» » Како да се направи домашна ликер од лимон