ma.AlcoruGuru.ru

Ликер од лимон

ликер од лимон

Кора 5 лимони, 1л spirta- сируп:1 кг шеќер, 500 ml вода.

Отстранете ја кората од лимон, се исецка тоа ленти, се стави во тегла и се прелива алкохол. Од шеќер и вода да се готви густ сируп и комбинираат тоа со алкохол и кора. Стојат од еден месец, мешајќи редовно. Филтер.

7 лимон кората, 500 ml vodki- сируп:500 гр шеќер и 500 ml вода.

Ситно лимон кора, се става силен вотка или алкохол разредена еднаква количина на вода, цврсто оклузија на крвниот сад и оставете го да отстои во топла ден. Вирус на течност и се додава сируп направени од шеќер и вода. Алкохол вирус и се прелива во шишиња.

Пресечен самиот врв од лимон или портокал кора од лимон, ако свежи, тогаш 70-100 g ако сува, а потоа половина, истурете еден литар алкохол и 600-700 g на ладно зовриена вода супернатантот, место за три недели на топло место, а потоа се меша со вообичаените сируп начин.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нане ликерНане ликер
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Ликер од портокалЛикер од портокал
Робин шумитеРобин шумите
Дуња ликерДуња ликер
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
Праски со црвено виноПраски со црвено вино
» » Ликер од лимон