ma.AlcoruGuru.ru

Ликер од лимон

ликер од лимон

2 кората од лимон, 1 L на вотка, 1 L на вода, 400-600 грама шеќер.

Пресечен на кората од лимони и се суши. Сува кора прелива вотка, инсистирајќи на тоа за неколку дена, вирус. А потоа додадете вода, шеќер, и се уште инсистира повторно.

80-100 гр прав кора од лимон, 10 гр на кујнска сол, 5-6goroshin мирисна црн пипер, 1 л силна вотка

Истурете состојки во шише и се прелива вотка. Кисна 6 недели, периодично тресење на содржината. Потоа се филтрира, се филтрира преку филтер крпа и се чува во цврсто затворени шишиња.

10 лимони, 10 g на коријандер и каранфилче, 1.5 L на вотка, 1, 2 кг шеќер, 4 чаши вода.

Лимон со кора од лимон, ситно сецкани, се меша со мелени зачини, истурете вотка и кисна недела. Вари сируп, се прелива во неа затегнати инфузија, се промешува, се филтрира низ памучна и се прелива во шишиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Ликер од портокалЛикер од портокал
Дуња ликерДуња ликер
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
Тинктура од лимонТинктура од лимон
Подготовка SpotykachПодготовка Spotykach
Кафе ликерКафе ликер
Алкохол на црвени рибизлиАлкохол на црвени рибизли
» » Ликер од лимон