ma.AlcoruGuru.ru

Ликер од лимон

Видео: лимон-ѓумбир инфузија за 15 минути

ликер од лимон

Видео: Брз 22. ЛИМОНСКА тинктура (7 дена). Зајакнување на вкус. Поправка на светлина. VideoSEMmm

Со 10 чисти лимони кора и го стави во буре. Додадете неколку чипови лешник дрво, се прелива 12 литри старо вино, додадете 400 грама шеќер. Како ракија кога се користи ќе бидат фрлени, иста количина на вино треба да се полнат.

Во овој ликер е особено деликатна вкус и арома. Марко 10 лимони, 12 литри вино, 1,2 кг шеќер и 25 грама цимет. Лимони, решетки, цимет грубо фунта. Сето ова се прелива вино, плута и го стави на 10 дена.

Видео: Тинктура од лимон на алкохолС6 свеж лимон кора сече и се меле со 800 гр шеќер. Останатите лимони пулпа пирс дрвена чепкалка за заби, се стави во тегла и се прелива на врвот на тресна шеќер кора од лимон. Истурете 1,2 литри вотка и го стави во тегла во сонцето за 6 недели или додека лимони нема да падне на дното на конзерва. А потоа се исцеди на ракија и се прелива во шишиња.

Марко 6 свежи лимони и 820 гр шеќер. Со овие шеќер мелење кора, се сече од лимони, а останатите бела кора се сечат (да не сок). Пункција лимони преку дрвени иверица, ги стави во стаклена тегла, и на нив - тресна со шеќер кора од лимон. Тегла прелива 1,23 литри вотка и го стави во сонцето за 6 недели, додека лимони не потоне на дното. Потоа се става во шишиња ракија.Само да се подготвува ликер направени со свежи портокали.

6 лимони, 4 лажици. шеќер.

Отстранување на кора од лимон, а остатокот да ги стриже бела кожа, но не и до сок од лимони и пункции преку дрвени иверица, ги стави во стаклена тегла, и на нив - шеќер и ги избриша кора од лимон. Сето ова е влегоа во 1 литар вотка и го стави во тегла во сонцето, каде што имаат 6 недели, т.е. до лимони нема да падне на дното на банките, потоа се става во шишиња ракија.

Видео: тинктура дома (tsirusovaya) портокал и лимон

1 L на вотка, кора од лимон 300 g, 2 лажици. шеќер, 2,5 чл. вода.

Кора од лимон, се прелива вотка, се стави на топло место за 2-3 месеци, на мозоци, во подготвената врз основа на член 2.5. вода во 2 лажици. шеќер истурете топла сируп nastoyku- мешајќи лажица, се филтрира низ памучна волна, се прелива ракија во шише под шише, плута него и го стави на топло место за неколку недели да се мешавина на сегашноста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од репкаВино од репка
Mulled вино и готвењеMulled вино и готвење
Вино од бозел цвеќињаВино од бозел цвеќиња
Малина и рибизла виноМалина и рибизла вино
Подготовка на грог и ударПодготовка на грог и удар
Рецепт тинктура од лимон воткаРецепт тинктура од лимон вотка
Вино од ливчиња од розаВино од ливчиња од роза
Домашни шампањ (квас лимон)Домашни шампањ (квас лимон)
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
Тинктура од лимонТинктура од лимон
» » Ликер од лимон