ma.AlcoruGuru.ru

Ликер "Курасао"

Ликер

10 јаболка, 6 портокали, лимони 3, 2 литри алкохол, 1 кг шеќер, 3 литри вода, 15 g на анасон, каранфилче 4 g, 2 g на цимет.

Кора од јаболко (не презрее), додадете ситно исечоци 6 кора од портокал. Три лимон сквош со кожата. Сето ова се прелива алкохол и кисна недела. Како резултат на инфузија филтер, додадете шеќер растворен во топла вода (сируп кул) и анасон, каранфилче, цимет. Сето ова е да се инсистира најмалку 4 недели. Вирус на алкохол и се прелива во шишиња.3 кора од портокал, кора од портокал (сув), 1 L на вотка или рум, 350 g на шеќер.

Сува кора од портокали до кршливост, истурете рум или вотка и кисна за 6 недели. Потоа се подготват сируп: вари шеќер со вода за 5 минути. Сируп да се излади и додадете кора од лимон од 3 свежи портокали. Промешајте во ликер од портокал на.

Овој ликер може да се користи не само како десерт пијалок, но исто така и за зачинување на кремови и колачи.

10 портокали, 2 литри алкохол, 4 g на цимет, 2 g на морско оревче, каранфилче 2 g, 125 g струготини fernambukovogo дрвото сируп:2 кг шеќер и 1 литар вода.

Од портокали за отстранување на кора и се сече на нивните дела. Да се ​​инсистира во алкохол 2 недели, додадете цимет, морско оревче, каранфилче, дрво струготини fernambukovogo. Потоа се филтрира и додадете варен шеќерен сируп и вода. Филтрирани повторно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
Рибизла ratafiiРибизла ratafii
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокал во чаша: Подгответе овошје ликер домаПортокал во чаша: Подгответе овошје ликер дома
Дуња ликерДуња ликер
Дури и рецепти на ликериДури и рецепти на ликери
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
» » Ликер "Курасао"