ma.AlcoruGuru.ru

Дуња ликер

дуња ликер

1L дуња сок, 1 литар на алкохол, 25 g цимет, 25 парчиња. каранфилче, бадеми, 1 лимон, 1 кг шеќер

Дуња се вари во вода се додека тендер. Вирус на сок и се меша со иста количина на алкохол. Додадете цимет, каранфилче, малку сецкани бадеми, кора од половина лимон и шеќер. Стави шише алкохол на работното парче од 40 до 50 дена на сонце. Потоа се филтрира и се инкубираат шишиња во хоризонтална положба за најмалку 6 месеци.

1 голема дуња, 500 ml вотка, 350 гр шеќер

Излупени дуња прелива вотка и го стави да се кандидира за 6 недели. Вари шеќер со 1 чаша вода да се даде дебели сируп. Изладен сируп посипува затегнати преку cheesecloth нето дуња тинктура.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино дуњаВино дуња
Рецепти вкусна домашна ракија дуњаРецепти вкусна домашна ракија дуња
Рецепти од дуња ракијаРецепти од дуња ракија
Тинктура од дуњаТинктура од дуња
Инфузија на дуња вотка или алкохолИнфузија на дуња вотка или алкохол
Рецепт за домашно вино дуњаРецепт за домашно вино дуња
Пенливо вино шампањПенливо вино шампањ
Боровинки ликерБоровинки ликер
Како да се готви јаболко и дуња ликерКако да се готви јаболко и дуња ликер
Брага дуња со шеќер и безБрага дуња со шеќер и без