ma.AlcoruGuru.ru

Ликер од портокал

ликер од портокал

1 портокал, 400 g шеќер во прав, 1 L на вотка.Во голем сад (2-3 литри) со широк врат прелива вотка и додадете шеќер во прав на тенок конец висат од портокал, тоа обезбедување, така што таа и понатаму останува суспендиран над вотка. Затворете ја теглата, ја направи дупка во неа. Ставете го садот на сонце или на топло место. Постепено портокал ќе се стврдне и суви. Кога го зацврстуваат и сува, алкохол е подготвена. Тој ќе добие мала златна боја.

Видео: портокал ликер

200 ml од портокал тинктура, 1 литар алкохол, 750 гр шеќер, 250 гр ситно сецкани портокал гликоза стави во шише со чист алкохол и инсистираат на темно место (толку подолго тоа подобро). Од дебелината на суштината зависи вкус алкохол. А потоа се готви со шеќер 1 чаша вода до дебел сируп, да додадете на гликозата да се вари и се излади малку. Истурете чист алкохол и ликер од портокал. Измешајте добро и се прелива во шишиња. Колку подолго се одржи алкохол, толку подобро за вкусот на тоа стекнува.10 портокали, 2 литри вотка, 1,5 килограми шеќер, 1-2palochki цимет, кора од портокал добар миење портокали и намалување на кора од портокал секој во 6 локации. Стискаш на сок од портокал и се разредува со вотка. Потоа додадете шеќер. Стави цимет и кора од портокал, врзан во една кеса на cheesecloth. По 6 недели, отстранување на торба, вирус на алкохол преку филтер-хартија и се прелива во шишиња.

Видео: ликер од портокал. Интересен рецепт за Нова Година. // Олег Карпов

10 кора од портокал, сок од портокал 2, 500 ml на алкохол, 1 кг шеќер, 1,5 литри вода решетки кора од портокал и стискаш на сок од портокали 2. Рендана кора од лимон и сок додадете алкохол. Да се ​​продолжи со мешавина од 20 дена на сонце. Шеќерен сируп готви за 15-20 минути, а потоа се излади. Издржат инфузија сонцето се прелива во ладен сируп, вирус преку платно, се прелива во шишиња и плута.

Кора од портокал, 1 литар алкохол или ракија, 500 гр шеќер Sostrugannuyu кора од портокал натопена во алкохол или ракија. Алкохолот е потоа се исцеди, додадете дебели шеќерен сируп (варен како џем), се меша добро.

Кора од портокал чисти од внатрешноста на бел слој, се сече на мали парчиња и да го испуштите во шише. Ставете на алкохол, така што таа ги опфаќа кора. Кисна за 2-3 недели и вирус. Ако тинктура уште матна, вирус повторно преку инка со филтер-хартија, здиплен во четири. Промешајте ладна шеќерен сируп, приготвува на температура од еден дел од двата дела на шеќер и вода. Процентот е решена да вкус: за повеќе тешко алкохол - помалку сируп. Алкохол толку вкусни, толку повеќе тој е одржлива и подобро запечатена.

60 g на кора од портокал, 1 L на 96-степен алкохол, 1 литар млеко, 300 ml вода, 750 гр шеќер, 400 ml вода (Сируп).Алкохол, млеко, сецкани кора и вода и се вари се обединат. Вари шеќер и сируп од вода и двете овие течности се прелива во тегла 5 литар. Банка за затворање на пергамент хартија, цврсто се врзуваат, се стави на 8 дена на топло место и се тресат на содржината на весникот. Потоа го ставаат во тегла во темно место за 6-8 недели. По овој период, алкохол го исчисти целосно и станале непогодни за потрошувачка. Да го филтрира и се прелива во шишиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ratafii од портокал цвеќињаRatafii од портокал цвеќиња
Ликер од портокалЛикер од портокал
Подготовка на грог и ударПодготовка на грог и удар
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
МелисаМелиса
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
Тинктура 33Тинктура 33
Вино од ливчиња од розаВино од ливчиња од роза
ЕпископотЕпископот
» » Ликер од портокал