ma.AlcoruGuru.ru

Алкохол "тропските предели"

Алкохол

1 лимон, портокал 1, 600 ml соба или ракија, 250 гр шеќер, 250 ml вода.

Вари сируп конзистентност на џем со шеќер и вода. Стискаш во неа сок од портокал и лимон. Стави во сируп кора од лимон на половина и кора од портокал, претходно за 30 минути, натопена во топла вода. Стави сируп на огнот, се вари повторно. А потоа отстранете од топлина, кул и се прелива во рум или ракија. Алкохол е подготвен за употреба.

2 портокали, лимони 1, 1 L на вотка, 600 ml сируп. Се сече на мали парчиња од портокали и лимони. Истурете во мала количина на вода, стави на оган и се вари 5 минути. Избриши од топлина, се лади и се прелива вотка и дебел сируп (како што се џем). Потоа се става во шишиња, плута и го стави на 20 дена на топло место, а потоа вирус и филтер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Ликер од портокалЛикер од портокал
Вино од ливчиња од розаВино од ливчиња од роза
Дуња ликерДуња ликер
Дури и рецепти на ликериДури и рецепти на ликери
Праски со црвено виноПраски со црвено вино
Боровинки ликерБоровинки ликер
Подготовка SpotykachПодготовка Spotykach
English ударEnglish удар
» » Алкохол "тропските предели"