ma.AlcoruGuru.ru

Боровинки ликер

боровинки ликер

1 литар сок од боровинки, 1 литар рум, 1 L на шеќерен сируп зачинет, каранфилче и цимет вкус.На изми бобинки, притисне сок и вирус. Измешајте сок со рум и шеќерен сируп зачинет. Во топла сируп да додадете малку цимет и каранфилче и се остава да отстои над средна топлина 5 минути, отстрани од топлина и нека сируп Кисна и кул. Букет со рум, каранфилче и цимет до одреден степен ја надополнува слаб вкус на свој сок од боровинки и ликер дава суптилен punshevy карактер.

2 кг боровинки, 750 ml на алкохол, кора од портокал 1/2, 250 гр шеќер, цимет краен случај, 2 парчиња. каранфилче, 1 литар вода.

Боровинки за сортирање, се стави во сад порцелан и се остава да отстои за 3 дена. Потоа се водат, низ сито, а произлегуваат од сок меша со еднаква количина на вода. Додадете цимет, каранфилче, кора од портокал и се вари 30 минути. Во посебен сад се готви на сируп. По 10 минути вриење во топла сируп, се прелива сок добиен од боровинки, се меша, се лади и да додадете на алкохол. Подгответе се магазин за алкохол во затворени шишиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
AnisetteAnisette
Подготовка на грог и ударПодготовка на грог и удар
Круша ликерКруша ликер
Ликер од портокалЛикер од портокал
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
Портокал во чаша: Подгответе овошје ликер домаПортокал во чаша: Подгответе овошје ликер дома
Дуња ликерДуња ликер
Дури и рецепти на ликериДури и рецепти на ликери
Подготовка SpotykachПодготовка Spotykach
» » Боровинки ликер