ma.AlcoruGuru.ru

Портокал во чаша: Подгответе овошје ликер дома

Отстранување на кора од портокал

После тоа е подготвена шеќерен сируп: Вода вриење, намалување на топлина и полека се става во врела Промешајте шеќерен сируп постојано додека шеќерот се раствора и хомогена, доволно густа смеса.

Во отстранувањето од топлина сируп се додаваат цимет (Само во форма на стапчиња), и кора од портокал, и истиснати од останатите портокали сок. На последната "готвење" фаза, слатка, мирисна цитрус сируп истури алкохол.

Палка е темелно се меша и се остава на топло место за три дена во цврсто извртени шише. На крајот на овој период, филтер за пијалок (2 пати како професионалци), оставете да кисна за најмалку уште неколку недели, а кога трпение е над, да уживате во свежо, курва вкус на дома Cointreau, која, со должно внимание на детали, со ништо не го признае брендирани модел.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од липаВино од липа
Подготовка на грог и ударПодготовка на грог и удар
Малина ликерМалина ликер
Citrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпитеCitrus ликери: портокал, мандарина и надвор со лимон лушпите
Ratafii на цитрусRatafii на цитрус
Ликер од портокалЛикер од портокал
Ликер од портокалЛикер од портокал
Алкохол "тропските предели"Алкохол "тропските предели"
Absinthe КосмоAbsinthe Космо
Боровинки ликерБоровинки ликер
» » Портокал во чаша: Подгответе овошје ликер дома