ma.AlcoruGuru.ru

Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи

Видео: Рецепт ликер црвена рибизла

подготви домашна алкохол на жолта цреша сливи

Домашна ликер направен од цреша слива - мирисна, слатка и кисело пијалок со вкус на овошје светлината се подготвува од страна на оригиналниот рецепт. Во зависност од видот на боја овошје варира од светло жолта до темно црвена. Одличен десерт ликер, со што се вклопува и со слатки колачи, чоколадо, овошје и кафе.

За ликер треба зрели или презрее слива. Бобинки не треба да биде зелена, почна да скапува, расипан или остарел. Несоодветни овошје треба да се отстранат во почетокот, така што тие не ја расипам вкус. Еден може да се користи било основа алкохол: вотка, разреден алкохол (45-50%) или пијалак двојна дестилација (по можност овошје или дијабетес).

состојки:

  • плодови слива - 2 кг;
  • шеќер - 500-600 грама;
  • вотка (алкохол, вотка) - 0,5 литри.


Пропорциите се наменети за готвење во сад за три-литарски, резултатот ќе биде околу еден литар пијалок.

Рецептот на цреша слива со ликер

Видео: Рецепт ароматични тинктура од цреша слива

1. Бобинки да се најде решение, се мие, се суши малку. Според коска може да се отстрани ако сакате, но тоа не влијае на вкусот.

Видео: Домашна Бери вино

2. alycha е повлечен во вратот на садот, распрскување шеќер. Затворете го капакот најлон, се тресат неколку пати за да го дистрибуирате шеќер рамномерно во текот на целиот сад (многу важно).3. Оставете го садот за 15 дена во темно место на собна температура, тресење на секои 3-4 дена. Во тоа време, бобинки мора да ги споделите со сок, кој ќе го распушти шеќер.

4. Добиените alychovy сладок сируп исцедено во друг сад, запечатени и да ја задржите во фрижидер.

5. Бобинки се прелива вотка (мора целосно покривање на слива), затворен, стави кисна за 15 дена во темна ладно место.

6. Вирус инфузија преку cheesecloth, да се меша со сируп добиени на 4-та фаза.

7. Подгответе домашна цреша слива ликер се прелива во шишиња, прекинувачки. Пред употреба на пијалок стои во фрижидер или подрумот 5-7 дена да се стабилизира на вкус. Во случај на седиментот на дното или заматеност (не влијае на вкус) филтрира низ памучна волна.

дома alychovy lker слика
На жолта плодови

Кога се чуваат подалеку од директна сончева рок на траење - до 3 години. Тврдина - 23-28%.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слива ликерСлива ликер
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Домашно вино alychovoeДомашно вино alychovoe
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Слива ликер домаСлива ликер дома
Лето слива ликер домаЛето слива ликер дома
Старт на цреша ракијаСтарт на цреша ракија
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
» » Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи